به سایت ژیکاوا خوش آمدید.

دفتر مشهد:

051-37230501

دفتر تهران:

021-22397632
Menu

روان کننده بتن/ فوق روان کننده بتن

روان کننده بتن/ فوق روان کننده بتن

برای هیدراتاسیون کامل سیمان در بتن فقط 23 الی 27 در وزن سیمان آب کافی است. بقیه آبی که به بتن اضافه می شود برای حفظ کار پذیری آن است. آب مصرفی اضافی موجب افزایش روانی بتن و کارایی بتن می شود، ولی از طرف دیگر موجب بروز مشکلاتی مانند کاهش مقاومت های مکانیکی و ایجاد حفره و حباب در بتن سخت شده نیز خواهد شد. عملا چون استفاده از بتن با حداقل کارایی مشکلات زیادی در کارگاه ایجاد می کند، استفاده از انواع مواد روان کننده بتن بهترین راهکار برای جلوگیری از افزایش مشکلات است.

 

روان کننده بتن چیست؟

روان کننده بتن یک ماده شیمیایی است که پس از اضافه شدن به بتن باعث یکسان شدن بار الکتریکی ذرات سیمان شده و به این خاطر ذرات سیمان یکدیگر را دفع کرده و کلوخه نمی شوند و بدون نیاز به آب اضافی بتن روان تر می گردند. روان کننده های بتن در چندین پایه مختلف تولید می شوند:

  • لیگنو سولفونات
  • سلامین سولفونات
  • نفتالین سولفونات
  • کربوکسلیک اسید واترها

در سال های اخیر استفاده از فوق روان کننده ها بر پایه کربوکسیلیک اسیدها به خاطر کارایی بالاتر و صرفه اقتصادی رواج بیشتری داشته است، ولی سایر انواع روان کننده ها هم کماکان مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از روان کننده ها بیش از هفتاد سال است که در دنیا متداول شده است و بی ضرر بودن آن به اثبات رسیده است. در حال حاضر نیز در دنیا کمتر بتنی بدون استفاده از آنها ساخته می شود. استانداردهای مختلفی در دنیا برای انواع روان کننده ها تعریف شده است که از متداول ترین آنها می توان ASTM  C-444 را نام برد.

در ایران نیز از چند سال قبل تولید و مصرف روان کننده ها مشمول رعایت استاندارد اجباری ISIRI 2130 شده است. از لحاظ عملکرد روان کننده ها آنها را می توان به دسته کلی تقسیم نمود:

روان کننده بتن دیرگیر

این نوع از روان کننده ها می توانند هم زمان با کاهش نسبت آب به سیمان، باعث افزایش کارایی و روان بتن شده و گیرش اولیه بتن را نیز به تاخیر بیندازند. معمولا از این نوع روان کننده در فصل تابستان و در مناطق گرمسیر و بتن های حجیم استفاده می شود. این روان کننده ها از بروز و ایجاد ترک در سطح بتن جلوگیری کرده و موجب افزایش چسبندگی در بتن هایی که از دانه بندی مناسبی برخوردار نیستند می شوند و به این علت هم برای بتن ریزی مواردی همچون ستون، تیر و دیوار مورد استفاده قرار می گیرند.

مشاهده محصول دیرگیر بتن ZR-1

روان کننده بتن

 

روان کننده بتن زودگیر

این مدل از روان کننده ها می توانند مدت زمان گیرش بتن را کاهش دهند و به همین دلیل نیز معمولا برای بتن ریزی در آب و هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرند.

مشاهده محصول زودگیر بتن ZA-1

روان کننده های بتن نرمال

این نوع از روان کننده ها تاثیر قابل ملاحظه ای روی زمان گیرش بتن نداشته و فقط میزان آب مصرفی را بدون تاثیر بر روی کارایی بتن کاهش می دهند. با استفاده از این نوع روان کننده ها شما می توانید بدون اضافه کردن آب اضافی، روانی بتن را افزایش داده و به راحتی آن را پمپ نمایید، بدون آن که موجب جا شدگی در سنگدانه ها و آب افتادگی شود، علاوه بر این می توانید مقاومت فشاری بتن را افزایش دهید و یا از میزان سیمان مصرفی بکاهید.

استفاده از این نوع روان کننده در پمپاژ بتن برای مسافت های طولانی و یا در ارتفاع و سازه های با تراکم بالای آرماتور و قالب های نازک و بتن های خود تراکم اجتناب ناپذیر است.

 

زودگیر بتن

 

روان کننده های حفظ کننده اسلامپ

این نوع از روان کننده ها علاوه بر کاهش میزان آب مصرفی موجب حفظ روانی بتن برای مدت زمان طولانی تر می شوند. از این نوع روان کننده ها برای مواقعی که بتن باید در مسافت های طولانی حمل شود و یا بتن هایی که در فواصل طولانی باید پمپاژ شوند و کاهش روانی آنها موجب گیر کردن بتن در لوله ها می شود استفاده می گردد.

استفاده از انواع روان کننده ها می بایست با رعایت دستورالعمل های شرکت تولید کننده و با نظارت پرسنل کارگاهی باتجربه انجام شود و حتی المقدور قبل از استفاده انبوه با آزمایش مقدار دقیق مصرف مشخص شود، چرا که مصرف اضافی آن موجب روانی بیش از حد، آب افتادگی و ایجاد حباب هوا می شود.

برای مشاهده و خرید بهترین روان کننده های بتن کلیک کلید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

چسب کاشی

چسب کاشی

برخی پروژه ها

برخی پروژه ها

چسب بتن

چسب بتن

دسته‌ها

آخرین پروژه ها

عایق کاری استخر
عایق رطوبتی چیست؟
روان کننده بتن/ فوق روان کننده بتن
چسب کاشی
برخی پروژه ها
چسب بتن

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • اهواز، کیان آباد ، خیابان 28 شرقی ، پلاک 12
  • 09032402999
  • info@themento.net

درباره ما

مديران شركت ژيكاوا با بيش از 20 سال تجربه در زمينه توليد مواد شيميايي ساختمان اخيرا اقدام به تأسيس واحدي جديد در استان خراسان رضوي نموده‌اند.
توانايي‌هاي علمي و فني، ارتباطات بين‌المللي، دسترسي به اطلاعات روز دنيا در زمينه فعاليت شركت، نمايندگي شركت ICS/Penetron و ساير ارتباطات و تجربيات گسترده تيم كاري ما باعث گرديده است تا روز به روز كيفيت توليدات و خدمات اين شركت ارتقاء يابد.

شرکت ژیکاوا امروزه با شعار ( ایرانی شایسته بهترینهاست ) مبتنی بر تکنولوژی روز دنیا توانسته بخش زیادی از نیاز کشور را تامین کند .

لیست برخی از پروژه هایی که از محصولات و تکنولوژی شرکت ژیکاوا استفاده نموده اند :

   – دانشگاه تهران
   – پروژه ایران مال 
   – پالایشگاه نفت آبادان
   – پروژه مشهد مال 
   – مجتمع تجاری چالوس
   – هتل بین المللی کرمانشاه
   – مسکن مهر پرند,کرج و زنجان
   – بیش از 300 استخر در سراسر ایران

آخرین مقالات

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ژیکاوا می باشد.

طراحی توسط پارسیان

Call Now Button