سخت کننده سطح بتن چیست

 • یکی از رایج ترین و مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنایع ساختمان سازی و دیگر صنعت ها بتن ریزی می ­باشد چون بتن بافت خیلی محکمی دارد و از نظر مقاومت در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی، در رنج قیمت بالاتری قرار گرفته است که باز هم آنقدر که باید باشد نفوذ ناپذیر نیست البته شما می توانید این مشکل را با استفاده از سخت کننده سطح بتن و یا سفت کننده بتن به سفتی و غیر قابل نفوذ شدن سطح بتن کمک کنید.

ساختار سخت کننده سطح بتن

سخت کننده و سفت کننده سطح بتن یک محصول کاملا آماده می­ باشد که می­ توانید از آن به راحتی استفاده کنید.  این محصول بصورت مایع سفید رنگ تولید و جز مواد کمکی بتن محسوب می شود در واقع مایعی سیتیکاتی است و با خمیر سیمان وارد واکنش شیمیایی شده و تشکیل لایه ای سخت میدهد.   .

با توجه به این نکته که ساختار سخت کننده سطح بتن، حفاظت آن را تنها در برابر آب و رطوبت و ضربه و فشار افزایش نمی دهد بلکه از آن می توان برای ایمن سازی سطح در برابر روغن و چربی، مواد شیمیایی، مایعات هیدرولیکی، مواد شوینده و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار نیز استفاده کرد.

برخی از انواع این سفت کننده ها به دلیلی میزان مواد تشکیل دهنده در برابر برخی از مواد مقاومت بسیار زیادی دارند، به همین منظور قبل از خرید این  محصول سفت کننده بهتر است نیاز خود را بررسی کنید و متناسب با آن اقدام به خرید محصول نمایید.

سخت کننده سطح بتن
سخت کننده سطح بتن

جهت اطلاع از قیمت و خرید سخت کننده سطح بتن 1-ZSH کلیک نمایید.

چرا مهندسان ساختمان سازی باید از سخت کننده سطح بتن استفاده کنند؟

این افزودنی بتنی یعنی سخت کننده سطح بتن، سطح بتن را صیقلی و به صورت یکدست و کاملا یکپارچه می ­کند همچنین استفاده از آن باعث زیاد شدن مقاومت مکانیکی بتن شده و علاوه بر این بتن را در برابر فشارهای احتمالی، ضربه و ساییدگی ایمن تر می کند تا سازه به راحتی با ضربه ای از هم پاشیده نشود.

البته این سخت کننده، سطحی آماده برای پوشاندن بتن محسوب می ­شود که از موادی مثل سیمان ­های تقویت شده ساخته شده است و به لطف این چسبندگی بالای آن و مناسب بودن آن برای تمامی سطوح از این محصول می توان برای کف سازی بتن استفاده کرد چون دوام و مقاومت آن را بیش از بیش می ­کند.

مزایا ملات سخت کننده بتن

سخت کننده سطح بتن مزایا و کاربرد خیلی زیادی دارد که چند نمونه از آن عبارت اند از:

 • استفاده از این ملات موجب می ­شود تا مقاومت مکانیکی و چسبندگی دال­ها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.
 • سخت کننده بتن سبب می شود که سازه در برابر سایش مقاوم شود و از استحکام بسیار بالایی برخوردار می ­باشد که در پایان باعث افزایش مقاومت و استحکام بتن می ­شود.

همان طور که همه شما می دانید اجرای سخت کننده بتن به آسانی انجام می ­شود ولی دقت داشته باشید که به این راحتی ها هم که فکر می ­کنید نیست به خاطر اینکه نیاز به تجربه و مهارت و علاوه بر آن دانش کافی در این زمینه دارد و در این صورت اگر که سابقه استفاده از این مایع مقاوم کننده بتن را ندارید حتما از یک متخصص باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

برای استفاده از سخت کننده سطح  بتن زمان کمی نیاز دارد و در سریع­ترین زمان به سهولت انجام می ­شود. استفاده از آن سبب می ­شود تا در هزینه ها صرفه جویی شود و از قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای نیز برخوردار است.

 • بهره بردن از محصول سخت کننده سطح بتن، گرد و غبار را به حداقل می ­رساند.
 • استفاده از این مایع باعث به وجود آمدن سطحی صاف و یکدست می ­شود.
 • در برابر سیکل های یخبندان و ذوب مقاومت بالایی را برای سازه ایجاد می کند.
 • علاوه بر قسمت ­های خارجی سازه، قابلیت استفاده برای قسمت ­های داخلی و فضاهای سرپوشیده را نیز دارید.
 • و …

قبل و بعد از استفاده سخت کننده بتن

کاربرد های سخت کننده سطح بتن

چند نمونه از مهم ترین کاربرد های سخت کننده سطح بتن:

 • استفاده از آن به عنوان ترمیم کننده بتن
 • قابل استفاده در کف‌ سازی اماکن پرتردد همانند نیروگاه‌ها، سالن‌های صنعتی، باند فرودگاه، کارخانه‌ها و محیط‌های ورزشی
 • بالا بردن مقاومت کف‌های بتنی
 • فضاها و پوشش‌های دکوری

از سخت کننده سطح بتن می توان در کف‌ سازی اماکنی که در معرض تماس با واکنش‌های شیمیایی و مواد اسیدی، قلیایی قرار می گیرند استفاده کرد.

نحوه استفاده از سخت کننده سطح بتنی

احتمالا این سوال در ذهن شما عزیزان ایجاد شده است که نحوه استفاده از سخت کننده سطح بتنی چگونه است؟

در جواب به این سوال شما باید بگویم که انجام این عمل را باید بعد از بتن ریزی و خشک شدن سطح آن شروع کنید ولی با این حال باید بدانید که مایع سخت کننده و سفت کننده بتن را کاملا بر روی سطح بتن ریزی شده مدنظرتان بپاشید تا حدی که همه قسمت های روی آن پر شود و در مرحله بعد با استفاده از یک ماله چوبی تمامی سطح بتن ریزی شده را به صورت صاف و یکدست کف سازی نمایید چون این ملات ممکن است رطوبت موجود در بتن را به خود جذب می ­کند و بی شک شما هم به دنبال داشتن یک سطحی صاف و عاری از هرگونه پستی بلندی هستید، پس باید از یک ماله برقی یا پروانه ای استفاده کنید تا همه مقاطع بتنی را پر کنید.

پس از اتمام این مراحل، مطمئنا شما یک بتن مقاوم دارید که در برابر ضربه فشار، مواد شیمیایی، مواد صنعتی، روغن، مایعات هیدرولیکی و … مقاومت زیادی دارد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که در حین استفاده از این افزودنی بتن نباید به هیچ وجه آب انداختگی و یا چسبندگی را بر روی سطح ایجاد کند و همچنین نباید هوای داخل این ماده به بیش از 3 درصد برسد به دلیل اینکه که در این صورت نتیجه مطلوبی را مشاهده نخواهد کرد ولی اگر دوست داشتید نتیجه رضایت بخش تری را دریافت کنید می توانید از افزونه های کاهنده آب و … نیز در بتن استفاده نمایید.

مقدار استفاده از سخت کننده مایع بتن چقدر است؟

میزان استفاده از ملات سخت کننده بتن در پروژه های بتن ریزی با توجه به تشخیص متخصصین و مهندسین متفاوت خواهد بود ولی  با این حال میزان استفاده استاندارد آن میزان مصرف 100-200 گرم در متر مربع می باشد.اما گاهی اوقات ممکن است 100-300 گرم این محصول در هر یک متر مربع استفاده ­کنند.

شرایط نگهداری از مایع سخت کننده بتن و یا به عبارتی سفت کننده بتن چیست؟

سخت کننده سطح بتن در بسته بندی های مقاوم و ایمن در برابر هوا و رطوبت تولید می ­شود ولی با این حال باید آن­ها را زیر پوشش و دور از تابش نور خورشید در دمایی پایین نگهداری کنید چون با اینکه این بسته بندی ­ها بهترین و مناسب ترین گزینه برای نگهداری آن می­ باشد اما روش انبارداری نامناسب آن ممکن است به ماده آسیب جدی را برساند.

با این حال به خاطر داشته باشید که این محصول تاریخ انقضا دارد و شما نمی ­توانید آن را خریداری کرده و تا مدت ها بعد  از آن استفاده کنید به دلیل اینکه تاریخ انقضای آن برابر با شش ماه پس از تولید است یعنی اگر تا 6 ماه پس از تاریخ تولید درج شده بر روی محصول از آن استفاده نکنید، این مایع خاصیت و کاربرد خود را از دست می ­دهد و عملا استفاده از آن هیچگونه فایده ­ای نخواهد داشت و به دنبال آن نتیجه دلخواه شما حاصل نخواهد شد پس حتما در هنگام خرید سخت کننده سطح بتن به تاریخ تولید آن توجه داشته باشید تا در زمان مقرر از آن استفاده کنید.

پیشنهادات فنی در رابطه با استفاده از سخت کننده سطح بتن

قبل از اینکه از سخت کننده سطح بتن استفاده کنید بهتر است یک سری نکات ضروری را بدانید و به این توصیه ها عمل کنید، تا بازدهی بالایی از این محصول داشته باشید که این نکات عبارت اند از :

 • مقاوم کننده بتن مایعی سیتیکاتی است، به همین خاطر ممکن است در هنگام برخورد پوست دستتان با آن احساس سوزش کنید.
 • از تماس طولانی مدت سخت کننده سطح بتن با سطح بدن، چشم و … خودداری کنید.
 • در صورت ایجاد هرگونه آلودگی بر روی دستتان آن را با آب بشویید.
 •  این محصول باید دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

قیمت سخت کننده  سطح بتن

سخت کننده سطح بتن توسط شرکت­ های تولیدی زیادی تولید و روانه بازار می ­شود و به همین خاطر است که از نظر قیمت با یکدیگر تفاوت کمی دارند و معمولا در بسته بندی ­های گالن ۴ و ۲۰ ، بشکه ۲۰۰ کیلوگرمی به فروش می ­رسد که همین امر موجب شده که قیمت نهایی و فروش آن تغییر قابل توجه ای داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.