افزودنی های بتن, مقاله ها

انواع ضدیخ بتن و تاثیر آن در ساختمان سازی

انواع ضدیخ بتن در ساختمان سازی

در ادامه بخوانید (فهرست مطالب)

تاثیر ضدیخ بتن در ساختمان سازی

در واقع استفاده از انواع ضدیخ بتن در ساختمان سازی تاثیر به سزایی می گذارد چون ضد یخ یک نوع ماده شیمیایی است که نقطه انجماد فاز مایع درون بتن را تا حد امکان پایین می آورد و در نتیجه مانع یخ زدن بتن در هوای حدود منفی ۳۰ درجه می شود ولی شما مهندسان عزیز باید توجه داشته باشید که استفاده از ضد یخ برای آب و هوای سرد و همچنین مناطقی که سردسیر هستند، اصول فنی و مراحل مخصوص به خود را دارد که همه این اصول، در پایان، باعث صرفه جویی ۲۰ تا ۵۰ درصدی در صرف زمان و همینطور انرژی برای ساختن سازه می شوند. اگر می خواهید بدانید که ضد یخ بتن در ساختمان سازی چه تاثیری می گذارد؟ ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

با سرد شدن هوا و یخ زدگی آب موجود در بتن های ساختمان ها پروسه بتن ریزی و همین طور مقاومت بتن دچار مشکلات بسیاری می شود که امکان دارد ساختمان سازی را با عارضه هایی رو به رو کند چون معمولا در چنین شرایطی، بتن دوام چندانی پیدا نمی کند و در نتیجه به همین خاطر انتخاب خوبی نیز برای سازه مورد نظر نمی باشد و علاوه بر آن قرارگیری طولانی مدت بتن در هوای سرد ممکن است ترک هایی را در سطح آن ایجاد کند. به همین دلیل در این شرایط مهندسان معمار به دنبال ساده ترین راه برای مقابله با این مشکلات هستند که این راه حل استفاده ضد یخ در بتن ساختمان سازی می باشد چون از یخ زدن بتن های سازه ها تا حد زیادی جلوگیری می کند.

انواع ضدیخ بتن در ساختمان سازی

ضد یخ بتن در ساختمان سازی مانند دیگر محصولات شیمیایی افزودنی بتن در دو حالت ضدیخ بتن پودری و ضدیخ بتن مایع وجود دارند که هر کدام از این محصولات به صورت با کلراید و ضدیخ بتن بدون کلراید در کارخانه ها تولید می‌ شوند. یک نوع از این دسته بندی بر اساس ساختار تشکیل دهنده به شرح زیر می باشد که شامل:

  • نمک های غیر آلی محلول شونده
  • افزودنی هایی که دارای ترکیبات آلی هستند
  • افزودنی های با گیرش سریع در بتن
  • افزودنی های جامد گوناگون

به طور کلی با توجه به تجربه های پیشین ضد یخ ها تاثیری بر کارایی بتن ها ندارند ولی به دلیل اینکه بعضی از مواد کلردار را با آنها ترکیب می شود موجب افزایش کارایی بتن می‌ شوند اما اگر از ضد یخ های پودری استفاده کنید سرعت عکس العمل بیشتر است.

ضدیخ بتن بدون کلراید ژیکاوا | ZAF

ضد یخ بتن ZAF یکی از محصولات افزودنی بتن ژیکاوا است که با عملکرد چندگانه براساس استاندارد ASTM C494 & C 666 تولید می گردد.

مشخصات فنی ضد یخ بتن ZAF

حالت فیزیکی: مایع بی رنگ
وزن مخصوص (gr/cm³): ۱/۳
یون کلر: ندارد
میزان اسیدی بودن (PH): ۸-۹
بسته بندی: گالن پلاستیکی ۵ و ۲۵ کیلویی

۱- ضد یخ بتن پودری

یکی از انواع ضد یخ ها، ضد یخ پودری است که معمولا برای بتن ریزی بدون فولاد استفاده می‌ شود. در این نوع ضد یخ از ترکیب کلسیم کلرید و نمک‌های معدنی استفاده شده که این مواد بیشتر در بتن غیر مسلح و یا در ملات سیمانی کاربرد دارد البته این افزودنی ها به بالا بردن سرعت و حرارت هیدراتاسیون تاثیر دارند و همچنین از یخ‌ زدن مخلوط سیمانی پیشگیری می‌ کند ولی یک دلیل وجود دارد که باعث شده تا این ضد یخ ها توسط کارشناسان توصیه نشود آن هم این است که کلر در آن وجود دارد.

ضد یخ بتن

۲- ضد یخ بتن مایع

نوع دوم ضد یخ بتن مایع می باشد که دارای رنگی زرد است این محلول وزن تقریبا ۱۲۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب دارد. خاصیت بتن مایع حفظ اسلامپ و افزایش سرعت گیرش بتن است. این بتن از مواد محلول آمونیاک که حاوی نیتروژن و الکل‌های سنگین می باشد تشکیل شده و همانطور که همه شما اطلاع دارید، اضافه شدن عواملی مثل نیتروژن و یا الکل به آب درجه انجماد آب را کاهش می‌دهد، اما به خاطر وجود بعضی ترکیبات دیگر مثل سیمان تاثیر گذاری مستقیم آن بر روی آب تا حد زیادی کم می‌شود.

عوامل مهم در بتن ریزی ساختمان

یکی از مهمترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی در صنعت جهانی ساختمان بتن است که به خاطر ویژگی مثل مقاومت، طول عمر و دوام بالا که دارد در اکثر سازه های عمرانی انتخاب اول مهندسان عمران برای استحکام بیشتر سازه ها می باشد ولی این مقاومت و دوام زیادی که در بالا ذکر شد بر اساس رعایت کردن عوامل اجرای در امر بتن ریزی می باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- استفاده از مواد و مصالح مناسب در ساختمان سازی

اولین مورد عوامل اجرایی استفاده از مواد و مصالح مناسب در ساختمان سازی است به خاطر اینکه مواد اصلی تشکیل دهنده بتن شامل سنگ دانه ها، سیمان و آب می باشد که برای داشتن بهترین حالت بتن توجه به استاندارد بودن این مواد و مصالح از اهمیت بالایی برخوردار است که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم.

الف) باید سنگدانه ها به شکل خوبی دانه بندی شده، شسته شده و عاری از هر گونه خاک و لای باشند همچنین باید نسبت به ابعادی که سنگ دانه ها دارند و درصد استفاده از هر کدام و همچنین شکل ظاهری اعم از گوشه دار بودن یا صیقلی بودن سنگ دانه ها توجه کرد چون آنها تاثیر بسزایی در مقاومت نهایی بتن خواهد گذاشت.

ب) نوع سیمانی که در بتن استفاده شده باید با توجه به نوع کاربرد سازه و شرایط محیطی آن انتخاب کنید.

پ) دقت کنید آبی که در بتن استفاده می شود باید تمیز و عاری از هرگونه املاح و عناصر مضر برای بتن و آرماتور های آن باشد.


۲- طرح اختلاط بتن در ساختمان سازی

پس از اینکه بررسی و انتخاب مواد و مصالح مناسب را انجام دادید نوبت به انتخاب طرح اختلاط و درصد مصرف هر کدام از آن ها می رسد که با توجه به نوع و کاربرد سازه به روش های مختلف قابل انجام می باشد که هر کدام از این طرح ها با دیگری متفاوت است. همه طور که می دانید سیمان موجود در بتن برای تکمیل فرآیند هیدراتاسیون خود نیاز به آب کافی تمیز و مناسب دارد ولی دقت کنید در عین حال نیازمندی آ به آب مصرف بیشتر از حد آب موجب کاهش مقاومت نهایی بتن ، ایجاد ترک های سطحی در فصل گرما به واسطه از دست دادن آب و یا یخ زدگی آن و انجام نشدن فرآیند هیدراتاسیون در فصل سرما می شود پس در هنگام اضافه کردن این ماده حیات دقت بیشتری به خرج دهید به دلیل اینکه این امر مهم ترین ویژگی اختلاط آب به بتن است.

۳- شرایط آب و هوایی

مورد آخری که در بتن ریزی پراهمیت است بررسی شرایط آب و هوایی می باشد، چون بتن ریزی در دماهای بالا سبب بالا رفتن دمای هسته بتن و بروز تنش هایی در آن می شود که این عوامل باعث ایجاد ترک ها و پایین آوردن کیفیت بتن می گردد، و از سوی دیگر بتن ریزی در دماهای پایین و زیر صفر هم موجب یخ زدن آب درون بتن و کامل نشدن فرآیند هیدراتاسیون و علاوه بر آن سبب از هم گسیختگی مصالح به دلیل افزایش حجم یخ نسبت به آب می شود.

امروزه به خاطر گستردگی تشکیل بتن در سازه ها و همچنین ناگزیر بودن بتن ریزی در دماهای زیر صفر مخصوصا در مناطقی از جهان که در بیشتر اوقات دوره های یخبندان در آنها وجود دارند از افزودنی هایی مثل ضدیخ بتن در ساختمان سازی استفاده می کنند.

روش های استفاده از ضد یخ بتن و شرایط بتن ریزی در هوای سرد

برای استفاده کردن از ضدیخ بتن در ساختمان سازی و افزایش تاثیر آن باید ابتدا شرایط بتن ریزی که در ادامه بیان شده است را فراهم کنید.

این شرایط عبارت است از:

  • تا حد امکان باید از یخ زدن بتن قالب و مکان بتن ریزی جلوگیری کنید و یا اگر یخ زد آن را تمیز کنید.
  • باید تا حدودی که می توانید دمای مجموعه بتن ریزی زیاد شود.
  • فضایی را مخصوص عمل آوری و گرم نگه داشتن بتن فراهم شود تا بتن پس این کار یخ نزند.
  • دقت کنید که قبل از افزودن ضدیخ آن را کاملا رقیق کرده و تا حل شدن کامل در بتن باید مخلوط کرد.

ما به شما توصیه می کنیم ضد یخ بتن را در آخرین مرحله بتن ریزی اولیه ساختمان به بتن اضافه کنید چون اگر این افزودنی را در مرحله پایانی بیفزایید با یکنواخت کردن مخلوط بتنی باعث ایجاد حباب بزرگ می شود که این حبابک ها تاثیری بر جدا شدن اجزای بتنی و دانه بتن را دارد و از ورود آب به این ناحیه و یخ زدن آن پیشگیری می‌ کند و هر اندازه که هوا سردتر شود، میزان ضد یخ مورد نیاز بیش‌ تر می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.