مقاله ها, مواد آب بندی

چگونگی شناخت ایزوگام مرغوب و بهترین عایق رطوبتی جایگزین ایزوگام

جایگزین ایزوگام

عایق های رطوبتی به عنوان یکی از اجزای جدایی ناپذیر در سازه خانه ها و ساختمان ها شناخته می شود که از ابتدایی ترین حالت های خود در گذشته گرفته تا جدیدترین و پیشرفته ترین اشکالی که امروزه تولید می شوند، هر کدام به نوعی ایمنی بسیاری را برای انواع سازه ها فراهم کرده اند.

تاریخچه ایزوگام و عایق رطوبتی

به طور کلی باید بگوییم که عایق های رطوبتی در ابتدایی ترین حالت های خود در کشور ما طول عمر بسیاری دارد. در گذشته های نسبتا دور، برای عایق کردن سقف خانه ها و سازه ها از روش هایی سنتی همچون کاه گل استفاده می شد، اما با گذر زمان و یا بهتر است بگوییم که از دهه ۵۰ شمسی، دچار تغییرات بسیاری شد و روز به روز نیز رشد و پیشرفت بسیاری پیدا کرد. در سال ۱۳۵۰ شرکت های مربوط به حوزه عایق های رطوبتی فعالیت خود را آغاز کردند و سعی داشتند که در محصولات خود از انواع الیاف شیشه برای عایق بندی حرارتی و یا برودتی استفاده کرده و دانش فنی روز آلمان را نیز در آن به کار بگیرند.

به مرور زمان با گسترش شهرنشینی و افزایش سازه های در حال ساخت در سطح کشور، عایق بندی به سمت تغییر و جایگزینی روش های سنتی حرکت کرد. این جریان می بایست با کیفیت به مراتب بالاتر و البته نصب آسان تری نیز رو به رو می بود. به همین دلیل نیز عایق های رطوبتی متفاوتی همچون ایزوگام و قیرگونی پا به میان گذاشتند.

در سال ۱۳۵۴ انواع متفاوتی از عایق های رطوبتی با نام ایزوگام وارد بازار شدند و در طی این ماجرا نیز متخصصین بسیاری به کشور ایتالیا رفته و دانش فنی تولید این نوع از عایق های رطوبتی و ایزوگام ها را آموزش دیدند. در نهایت نیز ماشین آلات بسیاری از کشور ایتالیا خریداری شده و در کشور راه اندازی و نصب شد. به همین دلیل هم می توان سال ۱۳۵۶ را به طور رسمی، شروع تولید عایق پیش ساخته دانست.

قیرگونی

قیرگونی یکی از نسل ها و روش های عایق رطوبتی است که به عنوان محصولی از قیر و گونی با روش سنتی ایزولاسیون به عنوان عایق در قسمت هایی همچون پی سازی، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، پشت بام خانه و… مورد استفاده قرار می گرفت. به طور کلی می توان گفت که قیرگونی نوعی ورقه سنگین است که در ساخت و ساز از آن استفاده می ‌شود. این ورقه‌ ها با آغشته کردن نوعی کاغذ، فایبرگلاس حصیری و همین طور گونی به قیر تولید می گردند. با این ترکیب می تواند موجب تولید ماده ‌ای ضدآب شود که در پوشش سقف ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نسبتا قدیمی، معایب بسیاری داشت که از میان آنها می توان به حرارت بالا در قیر، احتمال پارگی های ناشی از نشست های احتمالی سازه، پوسیده شدن بر اثر گذر زمان، وزن بالا، قیمت بالا و… اشاره کرد. از قیرگونی قرن ‌هاست که در ساخت و ساز استفاده می‌ شود. در اصل پیش از این از پارچه ‌ها و لباس ‌های کهنه برای ساخت قیرگونی استفاده می‌ شد، اما امروزه از کاغذها و محصولات بازیافتی (به طور معمول از مقوا) و همین طور خاک اره نیز برای ساخت قیرگونی بهره گرفته می شود.

ایزوگام

ایزوگام یکی از بهترین جایگزین های کاه گل و قیرگونی است که به عنوان نوعی پوشش مقاوم از ترکیب قیر و الیاف مصنوعی ساخته و توسط گرما بر بستر بام یا مکان مورد نظر نصب و چسبانده می ‌شود. اصولا برای عایق بندی سطوح مختلفی همچون دیواره، پی، کف و بام ساختمان ‌ها و استخرها و هم چنین برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت از ایزوگام بهره گرفته می شود. ایزوگام ها همچنان به عنوان یکی از بهترین روش ها برای عایق رطوبتی شناخته می شوند. تا جایی که امروزه درصد نسبتا زیادی از سازه ها و ساختمان ها در مراحل مختلفی همچون پی، فوندانسیون و… از ایزوگام بهره می گیرند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که عمر ایزوگام با کیفیت خوب به ‌طور متوسط ۱۵ سال است،توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای تهیه ایزوگام با کیفیت نیاز به استفاده مواد اولیه مناسب است که بتواند، تا حد زیادی انعطاف پذیری و عدم ترک خوردگی را ایجاد کند.

اصولا در تولید ایزوگام از مواد اولیه مهمی استفاده می کنند که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • قیر صنعتی ۷۰/۶۰
 • مواد پلیمری به نام اتکتیک پلی ‌پروپیلن (APP)
 • یک ‌لایه تیشوی نخ دار (پشم‌ شیشه)
 • یک‌ لایه پلی ‌استر سوزنی
 • پودر تالک و در بعضی از این عایق ‌ها پودر مس ۶۰۰
 • فیلم پلی‌ اتیلن
 • فویل آلومینیومی
 • باند و چسب

ایزوگام ها انواع متفاوتی دارند که از میان آنها می توان به مدل های تک لایه و یا دو لایه اشاره کرد. در این مدل ها تیشو و پلی استر وارد تشک قیر می شود و بعد هم با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته می گردد. در نهایت هم ضخامت ایزوگام تنظیم شده و مورد بررسی قرار می گیرد.اصولا امکان آن وجود دارد که چه ایزوگام تک لایه باشد و چه دو لایه با روکش آلومینیومی یا بدون روکش تولید شود. در سطوحی مثل پشت ‌بام که در برابر تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار می گیرد، بهتر است که از ایزوگام با روکش آلومینیوم یا اصطلاحاً ایزوگام فویل دار استفاده شود. یا این حال معمولا توصیه می شود که در عایق ‌کاری پی ساختمان یا دیواره و کف سرویس ‌های بهداشتی از انواعی از عایق هایی استفاده شود که انعطاف پذیری بالا، قابلیت پوشیدن کنج ها و اتصال به لوله ها و … را به همراه داشته باشد مانند ژیکابام.

استفاده از ایزوگام مزایای بسیاری دارد که از میان آن می توان به وزن سبک، قیمت مناسب و مقرون به صرفه، تمیزی بیشتر نسبت به قیرگونی یا آسفالت، مقاومت کششی بالا در برابر ترک ها، عمر طولانی و… اشاره کرد. با این حال این نوع از عایق رطوبتی معایبی را نیز شامل می شود که شامل نیاز به مهارت و تبحر در اجرای درزها و همین طور غیر قابل اجرا بودن در برخی از فصول سال می شود.

چگونگی شناخت یک ایزوگام مرغوب و استاندارد

کارشناسان صنعت نفت در این خصوص متفق القول هستند که قیرهای ایران اصطلاحا خشک هستند و در سرما بسیار شکننده در دماهای بالا به صورت روان خواهند بود، برای اصلاح این نقصان استفاده از افزودنی های مناسب، که نیازمند اعمال شدن از طریق ماشین آلات خاص می باشند، که متاسفانه به دلیل هزینه های بالا و تحریم ها واردات و نگهداری بسیار پر هزینه ای دارند که منجر به تولید محصولاتی غیر کارآمد، کم دوام و نامرغوب شده است.

به طور کلی باید گفت که امروزه با توجه به تعدد کارخانه ‌های تولید ایزوگام، ایزوگام های نامرغوب و غیراستاندارد فراوانی در بازار یافت می ‌شوند و همین امر نیز موجب شده تا لزوم توجه به نحوه تشخیص ایزوگام مرغوب و استاندارد بیشتر احساس شود. برخی از این روش ها شامل این موارد می گردند:

 • لازم است که بر روی برچسب عایق ‌های استاندارد، مشخصات مختلفی همچون تولید کننده، تاریخ تولید، نوع عایق، علامت استاندارد و… درج شده باشد.
 • در بسیاری از شرایط در ایزوگام نامرغوب، پودرهای معدنی و یا مواد غیر پلیمری را جایگزین پلیمر یا قیر مرغوب می کنند و به همین دلیل نیز نوع تقلبی آن بویی نامطبوع و مشابه گازوئیل صنعتی (مازوت) پیدا می کند. در چنین شرایطی هنگامی که دست خود را بر قسمتی از لایه خارجی و بدون پوشش ایزوگام نامرغوب بکشید، شاهد چسبیدن ذرات و رنگ‌ دانه‌ های سیاهی به دست خود خواهید بود.
 • اندازه‌گیری ضخامت لایه با توجه به ضخامت لایه ایزوگام مورد نظر

شهرستان دلیجان به عنوان قطب ایزوگام در ایران شناخته شد، چرا که این شهرستان به مناطق تامین کننده مواد اولیه نزدیک بود و به همین دلیل نیز تولید کنندگان بسیاری در این شهرستان به حوزه ایزوگام می پرداختند.

معیارهای انتخاب بهترین عایق رطوبتی

به طور کلی لازم است بگوییم که برای انتخاب بهترین عایق رطوبتی لازم است که به مواردی توجه داشته و آنها را در انتخاب خود موثر بدانید. برخی از مهم ترین معیارهای انتخاب بهترین عایق رطوبتی، شامل این موارد می گردند:

 • عمر مفید

اصولا می توان گفت که بهترین عایق رطوبتی، در واقع عایقی است که عمر مفید بالایی داشته باشد و بتوان از آن برای مدتی طولانی استفاده کرد. چرا که امکان آن وجود دارد که اجرا و یا تعمیر عایق با مشکلاتی مثل ایجاد مزاحمت برای ساکنین و یا هزینه ‌های اضافه رو به رو شود.

 • میزان خطا در اجرای عایق رطوبتی

در زمان اجرای عایق رطوبتی لازم است که میزان خطای احتمالی را در نظر بگیرید. به طور کلی می توان چنین گفت که بهترین عایق رطوبتی، عایقی است که اجرا و نصب آن ساده و راحت باشد.

 • کارایی

باید به این موضوع اشاره کنیم که عایقی که بتواند از بنای ساختمان در برابر هر رطوبت احتمالی مخافظت نماید بهترین نوع عایق رطوبتی شناخته می شود.

 • هزینه عایق رطوبتی در کوتاه مدت

هزینه اجرای عایق را نیز می توانیم به عنوان یکی از مهم ترین معیارها در انتخاب بهترین عایق رطوبتی به شمار آوریم. چرا که بهترین عایق رطوبتی، در واقع عایقی است که فشار مالی چندانی برایتان به همراه نداشته باشد.

 • هزینه عایق رطوبتی در بلند مدت

اصولا لازم است که هزینه عایق را در بلند مدت نیز مورد بررسی قرار داد. در چنین شرایطی معمولا توصیه می شود که یک بازه زمانی مشخص را برای چندین سال تعیین کنید و هزینه هر عایق را در طول آن پیش بینی نمایید. این پیش ‌بینی می تواند هزینه انتخاب بهترین عایق رطوبتی را برای شما به مراتب آسان تر سازد.

 • مشکلات حین اجرای عایق رطوبتی

بررسی مشکلات حین اجرای عایق نیز مسئله مهمی است که نباید از آن غافل شد. بهترین عایق رطوبتی برای شما اصولا عایقی است که کمترین مشکلات اجرا را به دنبال داشته باشد و مشکلی را نیز برای ساکنین ایجاد نکند. این مشکلات در واقع می‌ توانند ناشی از مدت زمان اجرای عایق رطوبتی، به هم ‌ریختگی ناشی از اجرا و یا همین طور تعداد دفعاتی باشند که برای ترمیم و تعمیر عایق در نظر می گیرید.

 • ضمانت عایق

اصولا لازم است که در زمان انتخاب عایق رطوبتی خود دقت کنید که شرکت تولید کننده عایق رطوبتی حتما ضمانتی را در رابطه با کار خود به شما ارائه ‌دهند. توصیه ما این است که انتخاب عایق رطوبتی را همراه با آینده‌ نگری انجام دهید و تضمین و گارانتی کیفیت تولید و اجرا را نیز مد نظر داشته باشید.

نکات مهم برای نصب ایزوگام

برای انجام هر چه حرفه ای و البته راحت تر عملیات نصب، لازم است به برخی از مسائل، توجه ویژه ای داشته باشید، چرا که آشنایی با این نکات می تواند موجب شود تا در نصب ایزوگام خود، کمتر به مشکل بر بخورید و آن را به بهترین شکل ممکن نصب کنید:

به طور کلی می توان گفت که مدت زمان دوام ایزوگام و همین طور عدم خرابی آن در طول زمان یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در مورد قابلیت و همین طور جنس ایزوگام خود به آن توجه ویژه ای داشته باشید. دقت کنید که ایزوگام مورد استفاده تان علامت استاندارد داشته باشد و از نظر کیفیت نیز در درجه خوب و قابل قبولی قرار بگیرد. این یعنی هر چه هم که فرآیند نصب ایزوگام راحت و بدون دردسر انجام شود، اگر محصول مورد نظر، کم کیفیت و یا غیر استاندارد باشد باید منتظر خرابی و مشکلات بسیاری باشید.

از دیگر مواردی که باید به آن اشاره کنیم این است که اصولا سطح زیرین ایزوگام می تواند در مقاومت و دوام آن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. معمولا ایزوگام روی سطوح فلزی، چوبی و همین طور سرامیکی به خوبی قرار نمی گیرد و در طولانی مدت نیز به راحتی کنده می‌شود. در این میان، متریال آهن به دلیل انقباض و انبساط و همین طور متریال چوب به دلیل خوردگی و باد کردن آن و همین طور عدم برخورداری از استحکام کافی و چسبندگی لازم بین جسم و لایه محافظ عایق رطوبتی می توانند خرابی و کنده شدن لایه از جسم را به دنبال داشته باشند.

در چنین شرایطی اگر بخواهید روی ایزوگام را دوباره ترمیم کنید لازم است که لایه فلزی، آلمینیومی و یا همین طور قلعی که در ایزوگام زیرین قرار گرفته را بکنید تا چسبندگی محصول جدید به مراتب افزایش پیدا کند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که نباید ایزوگام را در سرویس های بهداشتی و حمام ها بر روی کاشی و سرامیک و یا روی سطح صاف نصب نمایید. در چنین شرایطی، توصیه ما این است که ایزوگام را بر روی آجر و یا گچ های زخم شده نصب کنید.

اصولا گفته می شود که سطوح آغشته به قیر را می توان به عنوان بهترین مکان برای نصب عایق رطوبتی دانست. این یعنی سطوحی که قبلا قیرکاری و یا آسفالت شده اند به عنوان بهترین مکان برای چسبیدن ایزوگام شناخته می شوند، چرا که قیر داخل ایزوگام جدید با قیر موجود در سطح زیرین ترکیب شده و مقاومت به مراتب بیشتری را به دنبال خواهند داشت. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که می توان برای محیط های سیمانی و بتنی از عایق استاندارد و مقاومی که برای سال ها دوام می آورند نیز استفاده کرد.

چگونکی آماده سازی سطح قبل از ایزوگام

چگونگی آماده سازی سطح نیز مسئله مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. اصولا سطحی که برای نصب ایزوگام در نظر گرفته می شود باید به طور کلی عاری از هر گونه کثیفی و همین طور گرد و خاک باشد. در کنار این نیز باید اشاره کنیم در صورتی که مکان مورد نظر شما، پشت بام باشد لازم است که برای یک نصب بدون مشکل و کاملا یک دست، کولر ها و تمامی اشیای خارجی را از آن بیرون ببرید. در کنار این نیز حتما به این مسئله توجه داشته باشید که برای غیرممکن شدن نفوذ آب و همین طور رطوبت از میان لایه ها لازم است که چند سانتی متر از هر لایه ایزوگام را روی لایه قبلی که به موازات آن قرار گرفته قرار دهید.

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که ناودان ها تنها راه خروج آب از پشت بام به حساب می آیند. به همین دلیل نیز لازم است که شیب پشت بام ها به گونه ای طراحی شود که تمام آب ناشی از باران به سمت ناودان ها هدایت گردند. در کنار این نیز نصب ایزوگام باید از منحرف شدن مسیر جلوگیری نماید. با توجه به تمامی این مسائل می توان گفت که عایق های رطوبتی را باید به صورت موازی با مسیر شیب نصب نمود. به دلیل افزایش اطمینان خاطر از این که آبی که بر روی پشت بام قرار دارد به صورت کامل به ناودان می رسد می توانید مقداری از ایزوگام را در محل ناودان روی ان بکشید و با کمک حرارت، محکم بچسبانید.

مسئله بعدی این است که باید درب لوله های بخاری و هواکش عایق حرارتی را به گونه ای قرار دهید که لوله ها در وسط آنها قرار نگیرند. بعد از آن هم به جای خارج کردن جای لوله روی عایق، بهتر است که آن را به صورت یک علامت ضرب در برش بزنید و اضافات آن را نیز روی لوله خم کرده و بچسبانید. در کنار این نیز لازم است اشاره کنیم که برای به صفر رسیدن احتمال نفوذ آب، حتما باید تا ۱۵ سانتی متر از لوله هواکش و یا لوله بخاری را با قیر آغشته نمایید.

دقت داشته باشید که نصب ایزوگام در دماهای پایین به درستی نمی انجام نمی گیرد و این موضوع نیز می تواند مشکلات بسیاری را برایتان به دنبال داشته باشد. بنابراین، توصیه ما این است که نصب ایزوگام را به روزهایی انتقال دهید که هوا خشک و یا نسبتا گرم است.

وسایل مورد نیاز برای نصب ایزوگام

به طور کلی می توان گفت که نصب ایزوگام و همین طور عایق کاری به تجهیزات و وسایل مختلفی نیاز دارد تا در نهایت کار عایق کاری به صورت اصولی صورت بگیرد. وسایل مورد نیاز برای نصب ایزوگام تقریبا در شرایط مختلف، مشابه هستند و تنها در مواردی به صورت ابتکاری توسط نصاب ایزوگام، تغییراتی در آنها دیده می شود:

 • طناب و قرقره انتقال ایزوگام:

در صورت عدم وجود آسانسور در محل و یا برای جلوگیری از هدر رفت انرژی کارگر بهتر است که برای حمل ایزوگام و وسایل مورد نیاز از طناب و قرقره استفاه شود تا کار حمل به مراتب راحت تر شود.

 • کپسول گاز (گاز مایع):

اصولا روش معمولی که برای نصب ایزوگام انجام می گیرد اتصال کامل با سطح پشت بام است. به همین دلیل نیز رول های ایزوگام در سطح پشت بام باز می شوند و بعد از اندازه گیری دقیق هم توسط نصاب و با کمک مشعل که به کپسول مایع متصل، حرارت داده و به سطح بام چسبانده می شود. در کنار این نیز هر کپسول گاز به طور متوسط برای نصب ۵۰ متر ایزوگام کافی خواهد بود. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که عوامل بسیاری مثل شرایط آب و هوایی، نوع ایزوگام مصرفی و همین طور طریقه نصب ایزوگام توسط نصاب می توانند در تغییر متراژ موثر باشند.

 • مشعل ایزوگام کار (سر پیک):

یکی از اصلی ترین وسایل نصب، مشعل ایزوگام که با شلنگ سیمی و همین طور سر شلنگی به کپسول اتصال پیدا می کند و غالبا هم به صورت های تک شعله و چند شعله در بازار عرضه می گردند.

 • کمچه و ماله بند کشی برای عایق کاری:

این مورد نیز در واقع، ماله ای است که برای ایزوگام کاری به کار گرفته می شود. بعد از نصب ایزوگام به سطح پشت بام هم با استفاده از این وسیله، جوشکاری بندهای ایزوگام انجام می گیرد.

 • تیغ موکت بری فلزی:

برای برش دقیق ایزوگام و همین طور استفاده از فویل در ساختار آن به وسیله ای احتیاج پیدا می کنیم تا ایزوگام را در اندازه های دلخواه برش بزند. به همین دلیل هم کاتر فلزی که تیغه آهنی تیز دارد به کارمان خواهد آمد.

 • فندک جرقه ای:

اصولا برای آن که بتوان چراغ ایزوگام را شعله ور کرد از فندک استفاده می شود. معمولا هم توصیه می شود که نوع این فندک ها دسته بلند باشد تا در زمان روشن کردن مشعل، خطری، نصاب را تهدید نکند.

 • کپسول آتش نشانی پودری:

این مورد نیز برای مواقع ضروری هنگام شعله ور شدن کپسول مورد استفاده قرار می گیرد تا از بروز حوادث جلوگیری شود.

در کنار تمامی مواردی که ذکر کردیم می توانیم به وسایل حفاظتی مانند کفش مخصوص، دستکش نسوز کف چرم ساق بلند، لباس ضد گرما، کلاه ایمنی و عینک مخصوص و… نیز اشاره کنیم.

جدیدترین عایق رطوبتی جایگزین ایزوگام (ژیکابام)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رشد بسیاری که در حوزه انواع عایق های رطوبتی صورت گرفته، روش های متفاوت تر و یا بهتر است بگوییم حرفه ای تری نسبت به ایزوگام و یا نسل های قبل از آن مورد استفاده قرار می گیرند.

ژیکابام به عنوان یکی از جدیدترین پدیده ها در دنیای عایق رطوبتی در صنعت مواد شیمیایی ساختمان شناخته می شود که کارایی زیادی در کارهای ساختمانی دارد. ژیکابام با دانش فنی و مواد اولیه شرکت WACKER آلمان به عنوان بزرگ ترین تولید کننده رزین های پودری در دنیا تولید می شود و می توان آن را عایقی رطوبتی جایگزین قیرگونی و ایزوگام دانست.

یکی از مهم ترین مزایای ژیکابام این است که کار کردن با آن بسیار راحت و بدون دردسر است و خطرات احتمالی همچون آتش سوزی و یا سوختگی را نیز به دنبال ندارد، بلکه تنها کافی است پودر ژیکابام را با آب مخلوط کنید و آن را با قلم مو، تی پلاستیکی و… بر روی سطح زیر کار بکشید و چند ساعتی اجازه دهید تا به خوبی خشک شود. لایه ای که پس از مدتی شکل می گیرد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و به خوبی به لایه زیرین می چسبد.

مزایای استفاده از عایق رطوبتی ژیکابام

 • بادوام و مقاوم
 • کاربرد راحت و آسان
 • مقرون به صرفه و اقتصادی
 • مقاوم در برابر فشار آب بالا
 • اجازه عبور به بخار و امکان ایجاد تنفس سطح زیرین
 • مقاوم در برابر اشعه UV و شرایط آب و هوایی مختلف
  مقاوم در برابر سایش
 • سرعت بالای انجام کار
 • قابل اجرا بر روی تمام سطوح
 • انعطاف زیاد با خاصیت پوشش درزها
 • چسبندگی زیاد به سطح زیرکار و حفظ این چسبندگی در مقابل ضربات دائم آب

موارد مصرف ژیکابام غالبا شامل عایق کاری پشت بام، عایق کاری سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه، آب بندی هر نوع استخر و منبع آب، بندکشی و آب بندی لای درز کاشی ها، چسب سازگار با سیمان و گچ برای اقزایش چسبندگی ملات، تزیین قطعات سفالی و گلدان ها، رنگ آمیزی و آب بندی سقف های شیروانی و ایرانیتی، عایق کاری و ضدرنگ کردن کف و بدنه کولر و به طور کلی کلیه ورق های گالوانیزه و فلزی، چسب قوی و همه کاره برای چسباندن سنگ، کاشی، گچ، قطعات شکسته چینی و سرامیک، تعمیر شکستگی و سوراخ شدگی ورق های فلزی و ایرانیتی با کمک مش و الیاف فایبر گلاس، چسباندن کاشی و سنگ های پله لق شده، آب بندی و محافظت پاشنه درب های چوبی، آب بندی و نفوذناپذیر نمودن شکاف ها و ترک ها، چسباندن قطعات یونولیت به یکدیگر و روی دیوار و… می شود.

سوالات متداول درباره ایزوگام و ژیکابام

بسته به کاربرد مورد نظر قاعدتا باید برای نصب ایزوگام برنامه ریزی داشت به اینصورت که، در سطوح بام ها رعایت شیب بندی بسیار مهم است، و یا برای عایق کردن دیواره های ساختمانها در استانهای مرطوب با توجه به سخت بودن اعمال ایزوگام روش استفاده از داربست باید به گونه ی اقتصادی طرح ریزی شود و در نهایت نیز زیبایی کار دچار مشکل نباشد.

خیر بر خلاف ایزوگام و اکثر عایق های موجود، استفاده از ژیکابام بسیار ساده، عملیاتی، سریع و بدون ایجاد به هم ریختگی تا حد زیادی شبیه رنگ آمیزی سطح بوده و قابل استفاده است.

در صورت استفاده از غلظت توصیه شده سازنده، و عدم ایجاد مشکل ساختاری برای سازه (ایجاد شکاف در سطوح زیرین و …) این محصول پایه سیمانی بوده و با گذر زمان به استحکام و پایداری بیشتری بر خلاف ایزوگام خواهد رسید.

با در نظر داشتن پیشرفت تکنولوژی همانگونه که عایق های رطوبتی ژیکا بام با اختلاف از ایزوگام مناسب تر است، ایزوگام نیز به نسبت خود در سهولت استفاده و طول عمر از قیرگونی پیشرفته تر است.

یکی از نقاط ضعف عمده ایزوگام ضعف عدم اجبار به خشک بودن سطح زیرین در زمان نصب است، که در صورت عدم رعایت آن بازدهی کامل نخواهد داشت.

پاسخ به این سوال کاملا وابسته به فاکتورهایی از جمله محل استفاده از آن (اگر در محل دور از عوارض محیطی مثل آفتاب و سیکل ذوب و یخبندان باشد، قاعدتا دوام بهتری خواهد داشت)، میزان آسیب دیدگی ظاهری، کیفیت اولیه و… دارد که بدیهی است در صورت آسیب دیدگی فیزیکی نیاز به تعویض خواهد داشت.

با توجه به پایه سیمانی محصول و رزین های استفاده شده در آن طول عمر محدودی در صورت عدم ریزش و ایجاد مشکل در زیرسازی آن نمی توان تعیین کرد.

خیر، ژیکا بام یکی از گزینه های مناسب برای استفاده در مناطق مرطوب(که خشک کردن زیر کار دشوار است) و همچنین مناطق با درجه حرارت بالاست، زیر در دمای بالا به دلیل روانی قیر و تغییر شکل محصولات پایه قیر این ساختارها بسیار ناپایدار و کم ثبات هستند.

یکی از مشکلات در آب بندی ها که عموماً حتی در صورت عدم بروز مشکل برای سازه منجر به آب رفت خواهد شد، عدم امکان آب بندی کامل کنج های کار، محل اتصال به لوله ها و اتصالات است، به خصوص سازه های غیر فلزی، که به دلیل اجتناب از سوخته شدن از نزدیک کردن و گرم کردن در هنگام برقراری اتصال با ایزوگام رخ می دهد، با استفاده از عایق های جدیدی مانند ژیکا بام این مشکلات مرتفع خواهد شد.

بله، در این مورد تجربه های بسیار جالبی انجام شده است، به عنوان نمونه ساختمانهای قدیمی مسکونی شرکت نفت با ژیکابام عایق شده است که سالها به خوبی در حال سرویس دهی و استفاده هستند و به عبارتی ژیکابام توانسته است این ساختمانهای قدیمی و یادگارهای کهن را به خوبی حفظ و زنده نگاه دارد.

1 دیدگاه در “چگونگی شناخت ایزوگام مرغوب و بهترین عایق رطوبتی جایگزین ایزوگام

 1. وحید گفت:

  با سلام
  آیا عایق رطوبتی ژیکابام بر روی پشت بامی که قبلا حدود ۱۲ سال پیش قیرگونی شده قابل اجرا هست یا اینکه ایزوگام بهتر هست؟ . اگر بله قیمت برای هر متر مربع چقدر هست مثلا برای متراژ حدودا ۷۳ متر مربع چقدر هزینه دارد؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.