چسب های ساختمانی, مقاله ها

پودر بندکشی چیست و انواع پودر بند کشی

پودر بندکشی ژیکاوا

پودر بندکشی | کاربرد پودر بندکشی | انواع و مزایای پودر بندکشی

پودر بندکشی ماده ای خشک و ریزدانه است که در انواع و رنگهای مختلف در بازار در دسترس است، در نوع استاندارد پودر بندکشی افزودن اندکی آب به ماده خشک (مطابق دستور العمل مصرف سازنده) می توان به ماده‌ای سیال دست یافت که به راحتی در فواصل میان کاشی و سرامیک نفود می‌کند.از پودر بندکشی در نماهای آجر و سنگ نیز می توان استفاده کرد ولی کاربرد انواع مرغوب آن در سرویسهای بهداشتی رایج تر است.

کاربرد پودر بندکشی

یک بندکشی خوب، با دوام، بدون جذب آلودگی و تغییر رنگ جلوه ای صد چندان به کاشی و سرامیک شما می دهد.در روش سنتی از دوغاب سیمان سفید و پودر سنگ استفاده می‌‌شد، که برای افزایش روان روی و نفوذ در درزها و … باید تا حد زیادی آب به آن اضافه کرد که همین میزان زیاد آب در گذر زمانی نه چندان طولانی پس از تبخیر آب سبب فرو رفتگی بندها شده که این فرورفتگی محل تجمع آلودگی و جرم خواهد شد، جالب اینکه استفاده از ابزار ضدعفونی و پاک کننده‌هایی مانند جوهر نمک، انواع اسیدها و … به تدریج باعث برداشت این لایه شده و با ایجاد تخلخل نفوذ جرم را افزایش داده و موجب آلودگی بیشتر و سریعتر بندها خواهد شد، علاوه بر این مشکل، وجود جرم در بندها به تدریج باعث ایجاد و تغییر رنگ کاشی مجاور (خصوصاً در رنگهای روشن تر خواهد بود) آن شده و اندک اندک روی بافت کاشی هم ایجاد اثر ماندگار جرم خواهد داشت.

پودر بندکشی رنگی

مشخصات و خرید پودر بندکشی ژیکاوا

ژیکاپوند، پودر بندکشی ژیکاوا

ژیکاوا با نام تجاری ژیکاپوند علاوه بر زیبایی ماندگار و ایجاد پایداری بیشتر در کاشی مانع از نفوذ آب به زیر کاشی و سرامیک شده و با میزان روانی بالایی که دارد می تواند با نفوذ به زیر سطح، حفره‌های خالی را پر کرده و از لق شدگی و یا کنده شدن کاشی نیز که به علت نقص در ملات ریزی زیر و پشت سطح ایجاد شده نیز تا حدود زیادی مرتفغ کند، در صورت استفاده از پودرهای نامرغوب موجود در بازار علاوه بر ایجاد نشتی ممکن است به دلیل تجمع آب و آلودگی در زیر سطح کاشی در نهایت منجر به بوی نامطبوع و مشکلات عدیده ای شود.

مزایای استفاده از پودر بندکشی

معمولا جهت بندکشی کاشی و سرامیک به طور سنتی که از سیمان سفید مخلوط با رنگ دانه های پودری استفاده می شود که با توجه به کیفیت پایین آن پس از مدتی ترک خورده و کثیف شده و شکل و ظاهر نازیبایی به خود می گیرد و به راحتی کنده خواهد شد. از این رو امروزه استفاده از انواع پودرهای بندکشی به صورت گسترده ای رواج پیدا کرده است.

انواع پودر بندکشی

پودر بندکشی به واسطه نقشی که در زیباسازی نمای فضاهای داخلی و خارجی و همچنین ماندگاری آن ایفا می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است، با پیشرفت روز افزون فناوری سعی بر آن است که ویژگی‌های جدیدی را به این پودرها اضافه کرد تا بتوان عملکرد و کارایی آن را به حد اعلا رساند. از این رو، انواع متنوعی از پودر بندکشی تولید شده است که به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

انواع پودر بندکشی بر اساس نوع مصالح مورد استفاده

۱. پودرهای بندکشی آجر

در ساخت این نوع از پودرهای بندکشی از سیمان پرتلند و پودر سنگ استفاده می‌شود. اندازه دانه‌های این نوع از پودرها نسبت به پودرهای بندکشی مورد استفاده در کاشی و سرامیک عمدتاً درشت‌تر بوده و از این می‌توانند برای پر کردن فواصل ۶ تا ۲۰ میلی‌متری مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل استفاده از این پودرهای بندکشی در فضاهای خارجی مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف در آن‌ها بسیار بالا است.

۲. پودرهای بندکشی کاشی و سرامیک

رایج‌ترین انواع در نوع خود هستند. عمدتاً در فضاهای داخلی مانند آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند. به همین دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و انواع مختلفی از آن در بازار موجود است که در بالا به چند مورد از آن‌ها اشاره شد. اندازه بسیار ریز، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و همخوانی با فضای داخلی از مهم‌ترین نکاتی هستند که در انتخاب و کاربرد این نوع از پودرهای بندکشی مد نظر قرار می‌گیرند.

۳. پودرهای بندکشی سنگ

فواصلی که در میان سنگ‌ها وجود دارد نسبت به مصالح دیگر بیشتر است و به همین دلیل از پودرهای با اندازه‌های درشت‌تر استفاده می‌شود. مانند پودرهای بندکشی آجر، این پودر‌ها در تماس مستقیم با شرایط آب و هوایی مختلف هستند و به همین دلیل از نظر مقاومت و استحکام از دو نوع دیگر بالاتر هستند. از نظر قیمت نیز با توجه به اینکه چندان فرآیند و مواد خاصی در ساخت آن‌ها به کار برده نمی‌شود، ارزان‌تر از دو نوع دیگر است.

انواع پودر بندکشی بر اساس ترکیب مورد استفاده

۱. پودر بندکشی پلیمری

همان‌طور که از اسم این نوع از پودرها بر می‌آید، مواد پلیمری نانو ماده اصلی به کار رفته در ساخت آن‌ها هستند. اصطلاح نانو در این نوع از پودر اشاره به اندازه بسیار کوچک آن‌ها دارد. مواد پلیمری در ترکیب با سیمان پرتلند ترکیب خوبی را تشکیل می‌دهند. اندازه کوچک این پودرهای بندکشی به آن این امکان را می‌دهد که به خوبی در فاصله میان کاشی‌ها و هر مصالح دیگری جایگیری کنند و یک ساختار بسیار مستحکم و غیرقابل نفوذ را به دست دهند. لاتکس نوع خاصی از پلیمرها هستند که در ساخت انواع پودرهای بندکشی به کار برده می‌شود. لاتکس باعث بهبود خاصیت انعطاف‌پذیری پودرهای بندکشی می‌شود.

۲. پودر بندکشی رنگی

پودرهای بندکشی اکثراً به رنگ سفید در سرویس‌های بهداشتی به کار می‌روند اما گاهی نیز میان رنگ این پودرها و رنگ کاشی و سایر مصالح آن همخوانی لازمه برقرار نمی‌شود و ترکیب رنگی حاصله چندان باب میل نخواهد بود. از این رو بسیاری از شرکت‌های تولید کننده پودرها سعی می‌کنند که محصولات خود را در طیف رنگی متنوعی در دسترس کاربران قرار دهند.

یکی از این محصولات ژیکاپوند، پودر بندکشی شرکت ژیکاوا می باشد که در ۵۰ رنگ متنوع تولید می شود. ژیکاپوند محصول کم نظیریست که قادر به رقابت با بهترین نمونه های خارجی می باشد. این محصول با استفاده از رنگ دانه های bayferrox و رزین های شرکت wacker آلمان تولید می شود. این محصول یک جزئی و پایه سیمانی بوده و برای مصرف فقط باید آب به آن اضافه نمود. به دلیل استفاده از افزودنی های شیمیایی و رنگ دانه های معدنی این ماده در مقابل رنگ پریدگی، ترک خوردگی و نفوذ آب بسیار مقاوم است.ژیکاپوند در بسته بندی ها و رنگ های متنوع ارائه می شود و همچنین نوع آنتی باکتریال آن قابل انتخاب است.

۳. پودر بندکشی آنتی باکتریال

بسیاری از ساختمان‌های بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها و درمانگاه با توجه به کاربری که دارند ترجیح می‌دهند که از کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال استفاده کنند تا از هر گونه رشد میکروارگانیسم‌های خطرناک مانند باکتری و میکروب جلوگیری کنند. در صورتی که فواصل میان کاشی‌ها و سرامیک‌های کف و دیوار از مواد غیر آنتی باکتریال و معمولی پر شده باشد، تمامی هزینه و زحماتی که برای استفاده از مصالح آنتی باکتریال به کار گرفته شده است به هدر خواهد رفت. به همین دلیل در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌های آنتی باکتریال سعی می‌کنند که از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال هم استفاده کنند. این پودرها در مقایسه با سایر انواع از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

۴. پودر بندکشی ضد آب

هدف استفاده پودرهای بندکشی می‌تواند مختلف باشد، اما بدون شک فراهم کردن یک مانع در برابر نفوذ هر گونه نم و رطوبت پای ثابت هر پروژه در هر مقیاس و مکانی است. همه پودرهای بندکشی به میزان مختلف توانایی جلوگیری از نفوذ رطوبت را دارند اما پیشرفت فناوری در این زمینه به ساخت نوع خاصی از پودرهای بندکشی منجر شده است که توانایی ضد آب بودن آن نسبت به سایر خصوصیات آن‌ها می‌چربد. در ساخت این نوع از پودرها اغلب از رزین‌ها استفاده می‌کنند تا علاوه بر ضد آب بودن از مقاومت بالایی هم در برابر سایش برخوردار باشد.

۵. پودر بندکشی اسیدی

مواد و مصالحی که در ساخت این پودر بندکشی اسیدی به کار برده می‌شود خاصیت منحصر فرد مقاومت در برابر محیط‌ها و سیالات اسیدی را به آن می‌دهد. استفاده از این پودرهای بندکشی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در محیط‌های صنعتی و شیمیایی که امکان تماس با سیالات اسیدی و خورنده وجود دارد توصیه می‌شود.

۶. پودر بندکشی ژیکاپوند

پودر بندکشی شرکت ژیکاوا با نام تجاری ژیکاپوند در رنگ های متنوع محصول کم نظیریست که قادر به رقابت با بهترین نمونه های خارجی می باشد. ماده بندکشی ژیکاپوند با استفاده از رنگ دانه های bayferrox و رزین های شرکت wacker آلمان تولید می شود. این محصول یک جزئی و پایه سیمانی بوده و برای مصرف فقط آب به آن اضافه می شود. به دلیل استفاده از افزودنی های شیمیایی و رنگ دانه های معدنی این ماده در مقابل رنگ پریدگی، ترک خوردگی و نفوذ آب بسیار مقاوم است.

راهنمای استفاده از پودر بندکشی ژیکاپوند

استفاده برای کف:

برای ساخت پودر بندکشی جهت کف، ابتدا حدود ۳۰ درصد وزن ژیکاپوند آب تمیز در ظرف مناسبی ریخته وسپس پودر را به آرامی به آن اضافه ومخلوط می نماییم. درشرایط آب وهوایی معتدل پس از ده دقیقه محصول آماده استفاده است.در هوای سرد از آب گرم استفاده نموده و مدت زمان بیشتری برای قوام آمدن ملات صبر کنید. در این حالت ملات کاملا پیوسته قوام یافته و سیال همچون عسل است.برای کسب بهترین نتیجه در بندکشی کف بهتر است بند ها تا ضخامت کاشی خالی باشد. لای درز ها می بایست کاملا تمیز وعاری از قطعات سست، گرد و غبار و چربی باشد. ملات بند کشی ساخته شده برای کف را با وسیله ای مناسب در بند ها ریخته و اجازه دهید تا ملات به زیر سرامیک نفوذ کند و بند را کاملا پر کند.به علت سیالیت و پیوستگی فوق العاده این محصول علاوه بر بند ها، زیر سرامیک نیز پر شده و دیگر هیچ آبی به زیر آن نفوذ نخواهد کرد.

استفاده برای دیوار:

برای ساخت پودر بندکشی برای دیوار، حدود ۲۲ درصد وزن ژیکاپوند آب تمیز در ظرف مناسبی ریخته و سپس ژیکاپوند را به آرامی به آن اضافه نمایید. پس ازاختلاط کامل ملات آماده کار است. در این حالت محصول خمیری بسیار خوش کار ولی غیر سیال است. لای درز ها می بایست کاملا تمیز و عاری از قطعات سست، گرد و غبار و چربی باشد. بندکشی دیوار با فشار دست یا استفاده از لیسه های پلاستیکی یا فلزی قابل انجام است.درهر دو مورد پس از اتمام کار و اطمینان از پر شدن بندها ابتدا با دستمالی زبر و خشک باقی مانده مصالح را پاک کرده و سپس با دستمال یا اسفنج مرطوب اقدام به تمیز کاری می کنیم.روی بندها را پس از گیرش اولیه به وسیله مناسب پرداخت و صیقلی کنید و حتی المقدور تا چند روز مرطوب نگه دارید. دمای مناسب برای کار ۵-۳۵ درجه سانتی گراد می باشد.

معیارهای پودر بند کشی استاندارد چیست؟

۱. مقاومت خمشی

 • تعریف در استاندارد: مقدار شکست روان ملات که در اثر وارد کردن نیروی خمشی در سه نقطه، اندازه گیری می شود.
 • تعریف عمومی: مقاوم خمشی ویژگی است که بیانگر حداکثر تنش فشاری یا کششی (هر کدام که باعث شکست می‌شود) است که ماده قبل از شکست تحت خمش در آزمون می‌تواند تحمل کند.
 • اهمیت گذراندن کنترل خمش در بند کشی: بسته به ابعاد بند اجرا شده، در بسیاری موارد مقاومت بند کمتر از اهمیت مقاومت خود کاشی یا سرامیک نیست، لذا استفاده از بندکشی مقاوم که بتواند نیروهای وارد شده به خود را تحمل کند بسیار با اهمیت است، چرا که ممکن است منجر به کنده شدن بندها از کاشی شده و با ایجاد ترک به آب بندی صدمه زده و به راحتی از سطوح کف و جانبی خود جدا و به تدریج موجب خالی شدن بندها شود.
 • روش انجام آزمون: در شکل زیر روش انجام کار به وضوح مشخص شده است.

۲. مقاومت فشاری

 • تعریف استاندارد: مقدار شکست روان ملات که در اثر وارد کردن نیروی فشاری در دو نقطه مقابل هم، اندازه گیری می شود.
 • تعریف عمومی: عبارت است از ظرفیت تحمل یک جسم، مصالح ساختمانی یا سازه در مقابل نیروهای فشاری محوری مستقیم. هنگامی که حد مقاومت فشاری یک ماده فرا می‌رسد، آن ماده منهدم خواهد شد.
 • اهمیت گذراندن آزمون مقاومت فشاری در بند کشی: با در نظر گرفتن کاشی و سرامیک به عنوان یکی از مرسوم ترین کف پوشها، اهمیت میزان فشار قابل تحمل بندکشی بسیار زیاد است تا در مقابل فشار وارد شده خرد نشده و به تدریج منجر به خالی شدن بندها و حذف بندکشی نشود.
 • روش انجام آزمون: دو نیمه نمونه منشوری شکسته شده در آزمون خمش، بوسیله ابزار مخصوص آزمون مقاومت فشاری، مورد آزمون قرار می گیرد، حداکثر نیروی بارگذاری هنگام شکست نمونه ثبت و مقاومت فشاری بصورت نیرو بر واحد سطح گزارش می شود.

۳. مقاومت سایشی

 • تعریف در استاندارد: میزان مقاومت یک روان ملات در مقابل ساییدگی
 • تعریف عمومی: توانایی ماده برای حفظ ظاهر و ساختار اولیه، هنگامی که در معرض مالش یا کاردک‌زنی یا برخورد قرار می‌گیرد.
 • اهمیت گذراندن آزمون سایش در بند کشی: از آنجاییکه ملات بندکشی بر روی سطح و همتراز کاشی قرار میگیرد، لذا در معرض پاخوردگی، رفت و آمد، کشیدن اجسام سخت بر روی آن و همه نوع سایش متدوال در منازل مسکونی، واحدهای تجاری و … قرار خواهد داشت، لذا نباید به سادگی ساییده شده و از بین برود.
 • روش انجام آزمون: در این آزمون نمونه در مقابل چرخی دوار و مواد ساینده قرار گرفته و میزان سایش اندازه گیری می شود.

۴. انقباض

 • تعریف استاندارد: کاهش حجم یک روان ملات در مدت زمان خشک شدن
 • تعریف عمومی: جمع شدگی ، انقباض یا افت ملات عبارت است از تغییر حجم ملات بدون وابستگی به تاثیر نیروی خارجی می باشد.
 • اهمیت گذراندن انقباض کنترل شده در بند کشی: واضح است که انقباض بندکشی منجر به جدا شدن ملات از کاشی شده و منجر به کنده شدن تدریجی بندکشی و همچنین نفوذ آب و شوینده ها ، جرم و آلودگی و باکتری ها به زیر بندها خواهد شد، این موضوع سبب ایجاد محیطی مناسب برای رشد انواع قارچ و باکتری و ایجاد بیماری و بو های نا خوشایند است .
 • روش انجام آزمون: طول نمونه قالب گیری شده در سن ۱ و ۲۸ روزگی اندازه گیری میشود، میزان انقباض از نسبت تغییرات طول ۲۸روزه به طول اولیه ( یک روزه) محاسبه می گردد.

۵. جذب آب

 • تعریف استاندارد: مقدار آب جذب شده به وسیله عمل مویینگی، زمانی که سطح روان ملات در تماس با آب باشد.
 • اهمیت میزان جذب: هر قدر بند کشی جذب آب کمتری داشته باشد از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار خواهد بود .
 • روش انجام آزمون: آزمونه از وجوه جانبی عایق شده و از وجه انتهایی عایق نشده درون آب قرار می گیرد، میزان جذب آب آزمونه بر اساس تغییر وزن ثبت می شود.

نتایج آزمون پودر بندکشی ژیکاپوند

عنوان آزمونمعیار پذیرشنتیجه تست نمونهتوضیحات
مقاومت سایشیحداکثرmm۳ ۲۰۰۰۱۳۸۱۵ برابر بالاتر از استاندارد
مقاومت خمشی در شرایط استانداردحداقلN/mm۲ ۲.۵۴.۵۱.۸ برابر بالاتر از استاندارد
مقاومت خمشی پس از چرخه یخ زدن و آب شدنحداقلN/mm۲ ۲.۵۳.۵۱.۴ برابر بالاتر از استاندارد
مقاومت فشاری در شرایط استانداردحداقل N/mm۲۱۵۳۲.۰بیش از دو برابر بالاتر از استاندارد
مقاومت فشاری پس از چرخه ذوب و یخبندانحداقل N/mm۲۱۵۲۵.۰۱.۷ برابر بالاتر از استاندارد
انقباضحداکثرmm/m3۲.۸بالاتر از استاندارد
جذب آب پس از ۳۰ دقیقهحداکثر gr10۳.۵۳ برابر بالاتر از استاندارد
جذب آب پس از ۲۴۰ دقیقهحداکثر gr10۶.۵۱.۵ برابر بالاتر از استاندارد

سوالات رایج درباره درباره پودر بندکشی

بندکشی کاشی و سرامیک پس از خشک شدن کامل ملات کاشیکاری مجاز است.

به طور کلی میزان مصرف پودر بندکشی به عواملی همچون ابعاد کاشی و سرامیک، عرض بندکشی، عمق بندکشی و مساحت کار بستگی دارد و از طریق رابطه ی زیرمحاسبه می شود.

K = X × مساحت کار A: طول کاشی B:عرض کاشی C: عرض بند کاشی D: عمق بند

عدد K به دست آمده از رابطه فوق مشخص کننده میزان مصرف پودربندکشی بر حسب کیلوگرم در مساحت تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.