مقاله ها, مواد آب بندی

عایق رطوبتی چیست؟

عایق رطوبتی چیست

یکی از مهمترین اصول در ساخت و ساز ، ضد آب بودن است. ضد آب بودن دوام بسیاری از سطوح مختلف در ساخت و ساز را بهبود می بخشد. به همین دلیل ، برای اطمینان از راحتی خانه یا دفتر مورد استفاده پس از پایان ساخت ، باید از مواد عایق استفاده شود.

عایق بندی آب چیست؟

قبل از اینکه جوابی برای این سوال پیدا کنیم که مواد عایق چیست ، باید معنای عایق بندی آب را از خود بپرسیم.

عایق بندی فرآیندی است که باعث می شود یک شی یا سازه ضد آب شود. در این فرآیند، مواد یا ساختار عایق تحت تأثیر آب باقی نمی ماند یا در شرایط مشخص شده در برابر نفوذ آب مقاومت می کند. چنین کاری ممکن است در محیط های مرطوب یا در اعماق مشخص شده استفاده شود. بعضی اوقات برای افزایش راحتی ساختمان با استفاده از رویه سطوحی مانند بالکن یا انبارهایی که تصور می شود در تماس با آب هستند ، استفاده می شود. این سوال که مواد ضد آب چیست باید متناسب با منطقه استفاده ارائه شود.

عایق رطوبتی در ساختمان ها تشکیل یک مانع نفوذ ناپذیر در سطح پایه ها، سقف ها، دیوارها و سایر عناصر سازه ای برای جلوگیری از عبور آب از این سطوح است. سطوح ساختمان در برابر آب مقاوم بوده و گاه ضد آب هستند.

به عبارت دیگر، ضد آب بودن یک اقدام محافظتی است که باعث مقاومت در برابر آب سطحی یا جلوگیری از نفوذ ناخواسته مایعات تحت نیروهای خارجی دیگر مانند فشار هیدرواستاتیک و مویرگی می شود. این فرایندی است که امکان نصب یک سیستم مداوم با استفاده از غشاهای الاستیک و با دوام را فراهم می کند. این روشی است که در صنایع ساختمانی و طراحی به منظور کاهش تأثیر نفوذ مایع بر روی سیستم ها استفاده می شود. عایق باعث افزایش دوام سطوح بتنی در ساختمان می شود.

راه های عایق کردن در مکان های مختلف

روش های ضد آب کردن در مناطق روستایی و شهری متفاوت است. بنابراین ، پاسخ به این سوال که مواد ضد آب ایده آل چیست ، در مناطق روستایی و شهری نیز تغییر می کند.

روش های ضد آب کردن در مناطق روستایی

از آنجا که مناطق روستایی یکنواخت هستند و از نظر استفاده از مصالح مختلف کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، سبک های خاصی از ساخت و ساز وجود دارد، ممکن است مشکلات معمول مشکلات طبیعی منطقه بوجود آید. استفاده از مصالح طبیعی و محلی به منظور حذف سایش سازه، کاری کاملاً معمولی و محدود می کند. طرز کار در سطح ریشه مورد استفاده قرار می گیرد تا مشکلات احتمالی را برطرف کند.

روش های ضد آب کردن در مناطق شهری

در مناطق شهری گوشه ها و سطوح مختلفی وجود دارد. تغییرات آب و هوایی کلان، آلودگی بیش از حد، استفاده بیش از حد از خاک، کمبود فضای سبز، استفاده بیش از حد از گازهای گلخانه ای، جاده ها مهمترین دلایل ایجاد شرایط آب و هوایی بر اثر ضد آب بودن در مناطق شهری هستند. این وضعیت به دلیل ضعیف شدن، تغییرات زیاد در ترکیب آن و ایجاد ترک باعث مقاومت در برابر تغییرات دما می شود. با این حال، اغلب ساخت و ساز، مواد و روش ها پیشرفته هستند و بنابراین کنترل و بهبود آنها آسان است.

چگونه از عایق در ساخت و ساز استفاده می شود؟

یکی از دلایلی که از خود می پرسید مواد ضد آب چیست این است که می توانید از این مواد در ساخت و سازها بهره مند شوید. در این حالت ، باید از نزدیک به نحوه استفاده از عایق در سازه ها نگاهی بیندازید.

کارهای ساختمانی یکی از مناطقی است که به طور مکرر با عایق آب مواجه می شود. عایق بودن با استفاده از غشاها و پوشش ها برای حفظ ساختار ، محتویات و یکپارچگی سازه حاصل می شود.

مزایای عایق بندی

برای پاسخ سالم به این سوال که مواد ضد آب چیست ، باید در ابتدا دلیل این نیاز را درک کنیم. هر ساختمان اگر به درستی نگهداری نشود در معرض خرابی است. به این ترتیب برخی از عوامل طبیعی مانند هوا ، آب ، آب و هوا ، باد و رطوبت قابل کنترل می شوند. اگر سازه ای در برابر آب محافظت نشود ، مشکلاتی از قبیل خرابی یا آسیب به سازه ای از پایه تا گچ را می توان مشاهده کرد. در برابر علل زیر باید ساختمانها در برابر آب عایق بندی شوند:

 • عوامل طبیعی
 • حوادث غیرمنتظره آتش سوزی
 • آب، باران و رطوبت
 • باد شدید
 • زمین لرزه های بزرگ
 • عوامل غیر طبیعی
 • فروپاشی ساختمانها
 • خرابی سازه در ساختمان ها

عایق رطوبتی ساختمان فرایندی است که برای جلوگیری از ورود آب به ساختمان طراحی شده است. به طور کلی ، اقدامات ضدآبکاری گسترده ای برای کنترل رطوبت ساختمان در حین ساخت و ساز به آن اضافه می شود و همچنین می توان پس از ساخت یک ساختمان ، یا هنگامی که به عنوان بخشی از روند بهبود یا بازسازی ساختمان ایجاد می شود ، عایق نیز ایجاد شود.

روش های عایق بندی

به منظور جلوگیری از نفوذ آب و تجمع آب، عایق در لایه های بالای سازه انجام می شود، در حالی که ویژگی های تنفسی آن را حفظ می کند. در داخل، محتوای آب موجود در ساختار را از بین می برد و در خارج از خود یک ساختار محافظ ایجاد می کند. به طور معمول ، سیستم عایق رطوبتی ساختمان با ایجاد تعداد زیادی مانع ساخته می شود تا آب نتواند وارد ساختمان شود.

توسعه این چندین لایه با مصالح و تکنیک های داخل آن، ساختاری را در اطراف ساختمان ایجاد می کند. این سازه را می توان با جلوگیری از فرار گرمای بیش از حد به خارج، به عنوان یک ویژگی پایدار یا یک اقدام سبز در نظر گرفت. این را می توان با استفاده از انواع رنگ ها، پوشش ها و سایر مواد پوشش ها که به ایجاد انتقال بین دمای خارجی و داخلی کمک می کنند، انجام داد.

حداقل اختلاف بین دمای محیط داخلی و خارجی ساختمان منجر به کاهش علائم ساییدگی و محافظت از سازه می شود. این امر به گونه ای اتفاق می افتد که با انطباق یا یکسان سازی دمای اتاق و دمای فضای خارج، از انقباض یا انبساط در ترکیبات مختلف مواد ساختمان کاسته می شود.

این باعث کاهش بار در سیستم عایق بندی و سایر فرایندهایی می شود که ساکنین از آن استفاده می کنند تا دمای اتاق را قابل زیست کند. این کاهش را می توان در مصرف برق، مصرف آب و سایر صرفه جویی ها در مصرف منابع محاسبه کرد. این تمایل به سبزتر شدن ساختمان دارد.

برنامه های عایق بندی در پشت بام ها

یکی از مناطق اصلی که در سازه ها از ضد آب استفاده می شود، قاب اصلی ساختمان است. این قاب اصلی ساختمان و سقف ساختمان را پوشش می دهد. از ساختمان در برابر باران، برف و یخ زدگی محافظت می کند. پشت بام به طور کلی برای تخلیه آب از یک مقاومت در برابر آب طراحی شده اند. در بعضی موارد آنها همچنین برای دفاع از یخ زدگی ساختمان نیز مجهز هستند. بامها به همین دلیل، هم موقعیت جغرافیایی عمومی خانه و هم نمای خانه در این موقعیت کلی، جنبه های مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، اگر خانه در مکان باران مداوم باشد، سقف آن باید متناسب با آن طراحی شود. پاسخ به این سوال که بهترین عایق برای سقف چیست، ارتباط مستقیمی با این خصوصیات دارد.

ببینید: ژیکابام، عایق رطوبتی جایگزین قیرگونی و ایزوگام

عایق روی دیوارها

هنگامی که به دنبال پاسخی برای این سوال هستید که عایق رطوبتی چیست، باید مطابق با ویژگی های منطقه ای که درآن از عایق استفاده می کنید، عمل کنید. عایق استفاده شده برای سقف و مواد ضد آب عایق بندی شده برای دیوار یکسان نخواهند بود. زیرا این سطوح با آبی که در معرض آن قرار دارند متفاوت است. دیوارها همچنین باید دارای مانع بخار یا موانع هوایی باشند.

عایق رطوبتی دیوار

گاهی اوقات در برخی از خانه ها دیوارها با استفاده از مواد مناسب ضد آب ، ممکن است مشکلات رطوبت را تجربه کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که ماده مناسبی برای عایق رطوبت انتخاب نشده است. در چنین مواردی ، پاسخ به این سوال که عایق رطوبتی چیست ، اهمیت بیشتری پیدا می کند. عایق رطوبت یکی دیگر از جنبه های ضد آب است. دیوارهای سنگ تراشی با یک جاده مقاوم در برابر رطوبت ساخته می شود تا از بالا آمدن رطوبت جلوگیری کند و بتن در پایه ها توسط یک پوشش مایع ، غشای عایق زیرزمین مرطوب یا عایق بندی می شود. به این ترتیب ، هیچ مشکلی در رطوبت وجود ندارد.

عایق بالکن و تراس

منطقه دیگری که به ضد آب شدن خاص نیاز دارد ، تراس و بالکن است.

در انتخاب مواد ضد آب برای بالکن ها و تراس ها باید چند نکته را در نظر گرفت. اولین تأثیر انبساط و انقباض در سیستم عایق برای سقف ها و تراس ها است. تراس در طول تغییرات دما به طور مداوم حرکت می کند و سیستم های عایق آب را تحت فشار قرار می دهد. یکی از مهمترین دلایل خرابی سیستم عایق تراس ، حرکت بسترها است که باعث ایجاد فشار زیادی بر روی غشاها شده و باعث از کار افتادن سیستم می شود. برای جلوگیری از این امر ، استفاده از غشای ضد آب مناسب ، زهکشی شیب مناسب و مصالح ساختمانی مناسب ضروری است.

روش های مختلف عایق بندی

مواد عایق ایده آل برای یک مکان چیست؟ برای دادن پاسخ محکم به این سوال ، باید نگاهی دقیق به عایق های رطوبتی بیندازیم.

۱. روش عایق بودن سیمان

بیایید با یکی از پاسخ های سنتی به این سوال شروع کنیم که عایق ضد آب چیست ، ضد آب بودن سیمان ساده ترین روش عایق در ساخت است. عایق های سیمان به راحتی در دسترس تامین کنندگان مختلف هستند و ترکیب و کاربرد آنها آسان است.

این روش اغلب در مناطق مرطوب خانگی مانند حمام و توالت استفاده می شود. این روش معمولاً یک نوع ضدآب کامل یا نیمه انعطاف پذیر است. در مناطقی که نور خورشید یا شرایط آب و هوایی ندارند استفاده می شود

از عایق رطوبتی بر پایه سیمان در این ساختارها استفاده می شود:

 • پل ها
 • بند ها
 • سیستم های راه آهن و مترو
 • بندر و اسکله بار دریایی
 • قفل رودخانه ها / کانال ها و دایک های بتونی
 • سازه های پارکینگ
 • تونل ها

۲. روش غشای عایق مایع

روش غشای عایق مایع یک پوشش نازک است که معمولاً شامل یک لایه آستر و دو لایه پوشش بالا است که توسط اسپری، غلتک یا ماله اعمال می شود. انعطاف پذیری بیشتری نسبت به انواع عایق دارد. بنابراین، امروزه با شدت بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین ، چگونه می توان از روش غشا عایق مایع استفاده کرد؟ دوام پوشش عایق به این بستگی دارد که سازنده در ساخت ضد آب مایع از چه نوع پلیمری استفاده کند.

غشای عایق مایع ممکن است یک غشا مایع با اسپری باشد که از آسفالت اصلاح شده با پلیمر تشکیل شده است. درجات مختلف غشای مایع اکریلیک، هیبرید یا پلی اورتان برای ماله ، غلتک یا اسپری نیز از تولید کنندگان مختلف موجود است.

۳. روش عایق بندی با پوشش قیر

پوشش قیر نوعی پوشش است که برای عایق رطوبتی و پوشش محافظ انعطاف پذیر متناسب با درجه فرمولاسیون و پلیمریزاسیون استفاده می شود. انعطاف پذیری و محافظت در برابر آب می تواند تحت تأثیر کلاس پلیمر و همچنین تقویت فیبر باشد.

پوشش قیر را پوشش آسفالت نیز می گویند. متداول ترین کاربردهای پوشش های قیری شامل مناطقی در زیر کف است. این یک پوشش محافظ عالی و مواد ضد آب در سطوحی مانند پایه های بتونی است.

پوشش قیر از مواد قیر ساخته شده است و برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید مناسب نیست. تا زمانی که توسط مواد انعطاف پذیرتر مانند پلی اورتان یا پلیمرهای مبتنی بر اکریلیک اصلاح نشود ، در معرض نور خورشید برای مدت طولانی بسیار شکننده می شود.

۴. روش عایق رطوبتی غشای قیر

عایق رطوبتی غشای قیر به دلیل عملکرد اثبات شده، روشی محبوب است که در سقف های کم شیب استفاده می شود. این یک غشای عایق قیر غشای خود چسب است.

علاوه بر ترکیبات چسبنده، آسفالت، پلیمر و پرکننده، ممکن است رزین ها و روغن های خاصی نیز برای بهبود خواص چسبندگی اضافه شود. با کاهش خواص چسبندگی غشا با گذشت زمان، نوع چسب خود ماندگاری کمی دارد.

۵. روش ضد آب بودن غشای مایع پلی اورتان

روش عایق رطوبتی غشای مایع پلی یورتان برای سطح سقف مسطح استفاده می شود و در معرض شرایط آب و هوایی است. این روش ضد آب بودن در مقایسه با روش های دیگر گران است.

غشا مایع پلی یورتان می تواند انعطاف پذیری بالاتری داشته باشد. پلی یورتان به میزان رطوبت موجود بسیار حساس است ، بنابراین لازم است هنگام ارزیابی میزان رطوبت تخته بتن قبل از استفاده بسیار احتیاط کنید، در غیر این صورت ممکن است غشاها پس از مدتی از بین بروند یا پیوند یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.