عمومی, مقاله ها

تکنولوژی نانو در محصولات ژیکاوا

نانو تکنولوژی در صنعت ساختمان

آشنایی با فناوری نانو

قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود. نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است. کوچک شدن یک مقیاس، نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما با تاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان.

در مقیاس نانو خواص فیزیکی، شیمیایی وبیولوژیکی تک تک اتم ها و ملکول ها باخواص توده ماده متفاوت است، نانوذرات درچنین مقیاس و مشخصه های منحصر به فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشکی و مهندسی می شوند.

تاثیرات فناوری نانو در زندگی انسان

بهره گیری از خواص ماده درمقیاس نانو، نویدبخش فواید و منافعی می باشد که موجب تحولات اساسی در زندگی انسان می شود. صرفه جوئی در مصرف انرژی، صرفه جویی اقتصادی، صرفه جویی در زمان، تامین محصول بیشتر با هزینه کمتر، افزایش کیفیت محصول و درنتیجه افزایش کیفیت و استانداردهای زندگی، ایجاد زندگی سالم، کاهش وابستگی های اقتصادی به سایر تکنولوژی های پیشرفته و افزایش درآمدهای ملی از جمله فوایدی است که می توان نام برد.

بودجه صرف شده در فناوری نانو درسال ۲۰۰۸ مبلغ ۸/۶ میلیارد دلار و این بودجه برای سال ۲۰۱۵ به میزان یک تریلیون دلار و برای سال ۲۰۲۰ چهار برابر این رقم پیش بینی شده است.

نانو مواد آنتی باکتریال

همیشه سطوح گوناگون که ما در ارتباط با آنها هستیم در معرض جذب و تولید تکثیر باکتری و قارچ های گوناگون قرار میگیرند. برای از بین بردن باکتری ها از روش های گوناگونی مانند آنتی بیوتیک ها، مواد شوینده، گیاهان آنتی باکتریال و… استفاده می شود، اما در عصر جدید و به کمک فناوری نانو که این روزها پیشرو و بسیار فعال در حوزه تولیدات است، روش های جدیدی در مقابله با باکتری ها به کمک نانو مواد آنتی باکتریال کشف شده است.
این علم با برگزیدن موادی که خاصیت آنتی باکتریال دارند و تبدیل ابعاد آنها به مقیاس نانو، توانسته است که قدرت آنتی باکتریال بودن این مواد را به شکل چشم گیری افزایش دهد.
روش های سنتی ضدعفونی کردن، معمولا بصورت موقت باعث حذف باکتری از سطح میشود و در مواردی به دلیل ترکیبات شیمیایی مضراتی برای محیط زیست دارند. اما روش به کاربرده شده درنانو مواد آنتی باکتریال دارای زمانی دائمی و یا به شکل طولانی مدت و همچنین به دلیل استفاده از روش بیوسنتز، محصولی کاملاً امن برای محیط زیست استفاده می شود.

مکانیسم منحصر به فرد نانو مواد در مقابله با انواع عوامل بیماری زا باعث شده است که علاوه بر نابودی کامل این عوامل دوره بازگشت آنها را نیز نداشته باشیم که این امر مزایای بسیاری از جمله موارد زیر را در بر داشته است:

  • ایجاد خواص آنتی باکتریالی به صورت دائمی
  • کاهش مصرف مواد شوینده
  • عدم ایجاد مشکلات تنفسی و پوستی به علت عدم استفاده از مواد شوینده
  • عدم کاهش کیفی محصولات حاوی نانو مواد آنتی باکتریال

تکنولوژی نانو در محصولات ژیکاوا

شرکت ژیکاوا نیز همگام با این تکنولوژی توانسته است با مهندسی کاربرد نانو مواد آنتی باکتریال در محصولات خود به بهینه ترین روش ممکن با کمترین هزینه این خواص را به صورت دائمی در محصولات خود ایجاد نموده و پس از تستهای مشخص در آزمایشگاه همکار سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت موفق به اخذ گواهینامه نانو مقیاس در محصولات خود از ستاد توسعه و فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گردید . تا بتواند با ارائه محصولاتی نوین با بهره گیری از این فناوری با توجه به شیوع و گسترش انواع عوامل بیماری زا در جامعه بشری گوشه ای از این عوامل را از زندگی مردم حذف نماید تا برگ زرینی در بهداشت و حفظ سلامت جامعه ارائه نمایند.

اعتبار سنجی محصولات نانو در ژیکاوا

یکی از مهمترین مشکلاتی که همزمان با عنوان محصولات نانو مطرح می شود، ادعای اصالت نانو بودن این مواد است، لذا معرفی مرجعی که بتواند صحت این ادعا را بررسی کند یکی از مهمترین نیازمندیهای برای کاربران است تا بتوانند تفاوت بین محصولات واقعی دارای تاییدیه نانو و محصولات تقلبی را به سهولت تشخیص دهند، برای صحت این ادعا برای محصولات ژیکاوا می توانید به سایت ستاد نانو مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.