مقاله ها, چسب های ساختمانی, مواد آب بندی

آب بندی سرویس بهداشتی با مواد نانو

آب بندی سرویس بهداشتی

آب بندی سرویس بهداشتی، یکی از پرمخاطره ترین کارها در حوزه عایق بندی به حساب می آید، اهمیت این موضوع به این خاطر است که در صورت عدم دقت کافی و یا استفاده از محصولات نامرغوب و یا هر گونه اشتباه اجرایی، ممکن است اثرات مخرب و پر حاشیه ای را در زمان بهره برداری از سازه، به دنبال داشته باشد.

اهمیت آب بندی کف سرویس بهداشتی

تا کنون همه ما یا با کابوس بروز نم و رطوبت از طبقات دیگر مواجه شده ایم و یا یکی از نزدیکان ما با این تجربه ناخوشایند درگیر بوده است. همه ما می دانیم که بروز نم و نشت آب در طبقات، در زمان بهره برداری، رخدادی بسیار ناخوشایند، آزار دهنده، پر از درگیری و در نهایت زمان بر و پرهزینه است که ممکن است منشأ آن نیز در ابتدا به درستی مشخص نشود و منجر به چندین مرتبه دوباره کاری، هزینه اضافی و اتلاف زمان شود و بطور خلاصه، دردسر بسیار بزرگی است. استفاده و اجرای مطمئن عایق بندی و آب بندی سرویس ها، می تواند شما را از این کابوس وحشتناک برهاند.

نکات مهم عایق بندی سرویس بهداشتی

 • استفاده از استادکاران با تجربه
 • مواد عایق بندی با دوام و مطمئن
 • دقت در نگهداری عایق پس از عایق کاری اولیه
 • دقت در اعمال لایه های نهایی روی عایق بندی (مانند کاشی و سرامیک و دیوار چینی و رابیتس و…)
 • ترجیحا استفاده از متریالی که نسبت به ضربه و نگهداری حساسیت کمتری داشته باشد.

انواع روش های آب بندی سرویس بهداشتی

آب بندی سرویس ها را بر اساس نوع مواد مورد استفاده، می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد:

۱: استفاده از قیرگونی
۲: استفاده از ایزوگام
۳: استفاده از مواد نانو

۱: استفاده از قیرگونی برای آب بندی سرویس بهداشتی

روش ابتدایی آب بندی سرویس ها استفاده از قیرگونی بود، که کاری بسیار دشوار و پرمشکل بود. در این روش بایستی ابتدا، برای زیر کار پس از رد شدن لوله ها و سایر زیرساختها یک سطح سیمانی نرم اعمال شده و سپس بر روی این سطح، قیر شل اولیه کشیده شود، سپس لایه گونی آماده شده بر روی آن استفاده شود، پس از این مرحله، یک لایه قیرمخلوط بر روی آن اعمال شده و سپس مجدد یک لایه گونی (عمود بر سطح گونی استفاده شده قبلی) اعمال شده و در نهایت روی کل کار، یک لایه قیر مخلوط اعمال خواهد شد، باید دقت شود پس از اعمال این موارد، سطح کار تا زمان خشک شدن کامل بسته شود و اجازه عبور و مرور بر روی آن داده نشود. پس از گیرش نهایی، کار برای اعمال سایر موارد آماده می شود.

قیرگونی سرویس بهداشتی

مزایای آب بندی سرویس بهداشتی با قیرگونی:

 • سابقه بالا و وجود نیروی کار حرفه ای
 • در دسترس بودن مصالح مورد استفاده

معایب آب بندی سرویس بهداشتی با قیرگونی:

 • دشواری استفاده در محیط کارگاهی
 • پر خطر بودن نحوه استفاده و امنیت پایین
 • تنوع محصولات بی کیفیت در بازار و دشواری تشخیص محصول با کیفیت در بازار
 • وابستگی بسیار زیاد نتیجه کار به کیفیت محصول
 • احتمال بالای بروز خطای اجرایی
 • سختی استفاده روی دیواره های سرویسها
 • عدم امکان کاشی کاری مستقیم بر روی این سطوح
 • چسبندگی پایین به سطوحی ناهمگن مانند لوله های فلزی و PVC و …

۲: استفاده از ایزوگام برای آب بندی سرویس بهداشتی

در استفاده از ایزوگام برای آب بندی سرویس بهداشتی، شبیه به روش قیرگونی عمل خواهد شد. مشابه روش قبل، ابتدا زیر کار را تمیز و عاری از گرد و غبار می کنیم و با استفاده از حرارت، ایزوگام را روی سطح می چسبانیم. در این روش، حرارت متعادل که مانع از سیال شدن بیش از حد ایزوگام شود و بستر چسبندگی مناسب را نیز فراهم آورد، بسیار مهم خواهد بود.

مزایای آب بندی سرویس بهداشتی با ایزوگام:

 • وجود محصولات با قیمت بسیار پایین در بازار

معایب آب بندی سرویس بهداشتی با ایزوگام:

 • وجود محصولات متنوع و در برخی موارد بسیار بی کیفیت و تقلبی
 • سختی عایق بندی کنج های کار با توجه به ضخامت ایزوگام و عدم امکان ایجاد خمیدگی کامل و همچنین امکان ایجاد شکست در سطح

۳: استفاده از مواد نانو برای آب بندی سرویس بهداشتی

آب بندی کف سرویس ها می تواند به سادگی با استفاده از مواد عایق بندی نانو (نسل بعد از ایزوگام) استفاده شود که در بسیاری از کشورهای دنیا به سادگی، جای استفاده از مواد پایه قیری و ایزوگامی را گرفته اند.
با این مواد به راحتی و با ضخامت کم سرویسها عایق بندی شده، همچنین بار مرده بسیار اندکی ایجاد می گردد و استفاده از لایه های نهایی (مانند کاشی، سرامیک و…) بسیار ساده، می باشد.

مزایای آب بندی سرویس بهداشتی با مواد نانو:

 • استفاده و اجرای آسان
 • اجرا با ضخامت کم و تاثیر زیاد

باید حتما دقت داشت که با آب بندی کف سرویس ها علاوه بر فراهم کردن آسودگی خیال برای مصرف کننده، می توان با رعایت جزییاتی نه چندان پیچیده، خیلی از مشکلات متداول را نیز برطرف کرد. به عنوان مثال بوی نامطبوع سرویس ها.
عموماً تصور می شود منشا بوی نامطبوع سرویس ها از چاه فاضلاب می باشد در حالیکه ممکن است به دلیل نفوذ آب از درز کاشی ها و تجمع آن در زیر سطح و روی عایق کف باشد که منجر به ایجاد بوی تعفن می شود؛ پس می توان در زمان کاشی کاری با استفاده از چسب کاشی (سرامفیکس یا ژیکافیکس ۶۰۰۰) واتر پروف و همچنین پودرهای بندکشی استاندارد ژیکاپوند، از نفوذ، تجمع و ایجاد این بوی نامطبوع جلوگیری کرد تا بتوان به کیفیت مطلوب تری از آب بندی دست یافت.

مواد آب بندی نانو و تفاوت آن با مواد غیر نانو

در خصوص موادی که در بازار با عنوان عمومی “نانو” شناخته می شوند باید در نظر داشته باشیم که عنوان نانو به موادی به صورت قانونی باید اطلاق شود که تاییدیه و  “گواهینامه نانو مقیاس” از “ستاد فناوری نانو” را داشته باشد.
داشتن این گواهینامه الزاماً به معنای آب بند بودن محصول نیست بلکه به معنای استفاده از ذرات در مقیاس نانو در محصول است، وجود این ذرات عموما در حوزه ایجاد خاصیت آنتی باکتریال، کاربرد دارند و عموماً نانو بودن محصول، به مفهوم خاصیت آنتی باکتریال بودن آن است.
لذا بایستی در نظر داشت که عنوان محصولات نانو یک جایگزین نادرست و عنوان غیر علمی برای محصولات آب بندی است و باید هنگام تهیه، از فروشنده، تاییدیه ستاد نانو را دریافت کرده و وجه تسمیه نانو بودن محصول را دقت فرمایید.
محصولات نانو سمنتکس و نانو ژیکابام شرکت ژیکاوا هر دو دارای تاییدیه ستاد نانو هستند و نانو سمنتکس و نانو ژیکابام دو محصول آب بند و عایق هستند که علاوه بر آب بندی، دارای خاصیت آنتی باکتریال و مقاوم در مقابل رشد قارچ و باکتری نیز هستند.

محصولات ژیکاوا برای آب بندی کف سرویس بهداشتی

محصولات پر کاربرد ژیکاوا که برای آب بندی در مصارف گوناگون قابل استفاده هستند:

۱: محصولات مناسب آستر زیر کار
۲: محصولات مناسب روی کار

۱: محصولات مناسب آستر زیر کار

برای ترمیم کف سرویس و یا ساخت ملات ماسه سیمان پیش از انجام آب بندی اصلی می توان از ژیکالاتکس برای تقویت و افزایش کیفیت ملات بهره برد در این روش، ژیکالاتکس با دو نسبت آب، ترکیب شده و به عنوان جایگزین آب، در ساخت ملات استفاده می شود.

۲: محصولات مناسب روی کار

به هر روش چه در زیر سازی از ژیکالاتکس استفاده شده باشد یا نشده باشد، پس از خشک شدن آسترِ سیمانِ زیرِ کار، بر روی آن می توان به روش های زیر عمل کرد:

 • ترکیب مش فایبرگلاس و سمنتکس: به صورتی که در لایه اول، سمنتکس را روی سطح اعمال کرده و برای اجرای لایه دوم، مش فایبر گلاس را روی سطح پهن کرده و مجدد از سمنتکس روی مش استفاده کرد.
 • استفاده از ژیکابام: در این روش می توان مستقیما از محصول ژیکابام یا نانو ژیکابام شرکت ژیکاوا استفاده کرد و با چتکه یا قلم مو روی سطح سیمانی اعمال می شود.
 • استفاده از سمنتکس: به صورت ماله ای روی سطح سیمانی به همراه مش (با دز مصرف کمتر) استفاده می شود که پس از گیرش نهایی می توان روی کنج ها، لوله های کف سرویس، و ورودی آب و… براحتی و برای تقویت و افزایش کیفیت کار از یک لایه ژیکابام استفاده کرد.

مزایای استفاده از محصولات ژیکاوا در آب بندی کف سرویس بهداشتی

 • سادگی استفاده
 • استفاده بدون دردسر و نیاز به ابزارهای خطرناک و حرارت و… (مانند قیر و ایزوگام)
 • قابل استفاده راحت به کنج کار
 • راحتی استفاده روی دیوار های جانبی و پشت دوش و …
 • مقاومت مکانیکی بالا و چسبندگی به سطوح مختلف فلزی، پلاستیکی و …
 • ضخامت و بار مرده بسیار کم بر روی سازه
 • جنس پایه سیمانی و امکان اعمال سایر سطوح بر روی آن مانند کاشی، سرامیک، پتینه کاری و…
 • طول عمر بالا
 • ضمانت کیفیت و دوام محصول توسط ژیکاوا
 • یکپارچه گی کامل با سطوح زیر کار به دلیل یکسان بودن جنس کار
 • مقاومت بسیار بالا در مقابل سایش

نحوه ترمیم آب بندی کف سرویس بهداشتی و حمام با مواد نانو بدون تخریب

پس از آب بندی اولیه در بسیاری موارد نشت آب از بندکشی های سرویس ها می تواند علت اصلی ایجاد بوی نامطبوع و در مواردی هم نفوذ آب به سایر طبقات باشد.

برای رفع این مشکل می توان مطابق دستور العمل زیر اقدام کرد، چنانچه فقط به منظور زیبایی و استفاده از یک بندکشی با دوام و آنتی باکتریال باشد می توانیم به راحتی از پودر بندکشی نانو ژیکاپوند استفاده کنیم، در این روش بندها را ابتدا با یک جسم نوک تیز خالی کرده و اضافات کار با استفاده از جاروبرقی و یا دمنده ها حذف می شوند، در ادامه از ژیکاپوند که در بسته بندی ۴۰۰گرمی، ۲، ۱۰ و ۲۰ کیلوگرمی موجود می باشد، برای ترمیم استفاده می کنیم.

در مورد بعدی چنانچه مشکل بروز نم به سطوح زیرین را داشته باشیم، می توان به سادگی با حذف بندکشی قبلی به روشی که توضیح داده شد در دو مرحله اقدام به ترمیم سطح کنیم، در مرحله اول، ژیکابام به صورت دوغابی ساخته شده و سعی شود روی بندها ریخته شده به صورتی که به زیر کاشی کاری ها نفوذ کند، پس از این مرحله با فراهم کردن تهویه مناسب برای فضا اجازه خواهیم داد که دوغاب استفاده شده کامل خشک شود، سپس ژیکابام را به صورت خمیری آماده کرده و با استفاده از کاردک و یا هر وسیله مناسب دیگری بندکشی ها را کامل می پوشانیم، در این مرحله نیز زمان کافی برای خشک شدن به محصول می دهیم و در نهایت پس از چند روز که از خشک بودن محصول اطمینان حاصل کردیم، سرویس قابل استفاده خواهد بود.

مشاوره و خرید محصولات آب بندی نانو

قبل از خرید از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید (مهندس شفیعی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.