عمومی, مقاله ها

انواع کاشی و سرامیک

تفاوت کاشی پرسلان و معمولی

کاشی معمولی

در این کاشی ابتدا بیسکویت (بدنه کاشی) پخته میشود بعد لعاب میخورد و مجدد پخته میشود که به آن کاشی دو پخت گویند. برخی کاشی با طرح های ویژه پس از لعاب نیز کارهایی روی سطح آن انجام میشود و دوباره به کوره میرود که سه پخت میشود. کاشی های تک گل و نواری از جمله کاشی های سه پخت هستند.

کاشی در دمای ۸۵۰ درجه پخته میشود. بیسکویت کاشی معمولی صورتی یا کرم رنگ است. جذب آب آن حدود ۱۵-۱۳ درصد است. کاشی های معمولی عمدتا برای نصب بر روی سطوح دیوار مناسب میباشند و نباید آنها را روی کف فرش کرد زیرا مقاومت کافی برای نصب در کف ندارد و به علت جذب آب زیاد در مقابل رطوبت مقاوم نیستند همچنین لعاب کاشی معمولی لغزنده است و ضد سایش نیست و برای کف مناسب نیست.

نحوه نصب کاشی معمولی

برای نصب کاشی معمولی بر روی دیوار میتوان از دوغاب ماسه سیمان یا چسب کاشی استفاده کرد. چسب کاشی ژیکافیکس ۴۰۰۰ مناسب برای چسباندن انواع کاشی معمولی می باشد. برش کاشی معمولی به سادگی امکان پذیر است با دستگاه سرامیک بر یا سنگ فرز یا الماس دستی انجام میشود.

بیسکوییت کاشی

سرامیک معمولی

بیسکویت سرامیک پر رنگ است و دمای پخت آن ۱۱۵۰ درجه است.. جذب آب آن حدود ۷-۶ درصد است. سرامیک ها معمولا تک پخت هستند یعنی لعاب میخورد بعد پخته میشود این سبب میشود که لعاب با بیسکویت بهتر ممزوج شود.

نحوه نصب سرامیک معمولی

برای نصب سرامیک استفاده از چسب ژیکافیکس ۴۰۰۰ محصول تولیدی شرکت ژیکاوا، توصیه میشود. در صورتیکه بخواهیم از ملات ماسه سیمان برای چسباندن سرامیک استفاده کنیم توصیه میشود ابتدا ملات خشک (دونم) روی سطح کف کار شود سپس یک میلیمتر دوغاب ترکیبی سیمان و ژیکامین روی ملات اجرا شده و سرامیک چسبانده شود. در این صورت سرامیک هرگز از کف جدا نخواهد شد و در اثر ضربه شکسته نمی شود. برش سرامیک با دستگاه سرامیک بر یا سنگ فرز انجام میشود.

سرامیک

کاشی و سرامیک پرسلان

پرسلان ها کاشی هایی با کیفیت فوق العاده میباشد که خوشبختانه در ایران در ابعاد مختلف تولید میگردند. خاک رسی که برای پرسلان استفاده میشود مرغوب تر و خالص تر است. در پرسلان ها علاوه بر خاک رس از فلدسپات و ماسه های سیلیسی یا کوارتزی استفاده میشود. معمولا بیسکویت پرسلان ها سفید است. برخی از تولید کننده ها بدنه پرسلان را هم رنگ رویه کاشی تولید میکنند که در اثر ایجاد خش یا لب پر شدن نمای بدی نداشته باشد به این نوع بدنه کالر بادی میگویند که یک امتیاز محسوب میشود. خوشبختانه انواع کاشی پرسلان در کارخانجات مجهز ایرانی تولید و عرضه میگردد.

پرسلان ها تحت پرس سنگین تری قرار میگیرند و در دمای بالاتر از ۱۴۰۰ درجه پخته میشود بنابراین تخلل کمتر و تراکم بیشتر دارد. این امر سبب میشود وزن بالاتر داشته باشد و جذب آب آن ناچیز باشد.

تفاوت کاشی و سرامیک پرسلان با معمولی

عدم جذب آب: جذب آب پرسلان ها کمتر از نیم درصد است بنابراین در مقابل یخ زدگی مقاوم ترند و میتوانند در محیط های سرباز کار شوند.

بهداشت: عدم جذب آب سبب میشود پرسلانها بهداشتی باشند و امکان رشد باکتری و میکروب در آن وجود ندارد.

نصب با چسب: بدلیل عدم جذب آب, پرسلانها چسبندگی به ملات ماسه سیمان ندارند بنابراین نباید با دوغاب ماسه سیمان اجرا شوند. توصیه میشود جهت نصب آنها از چسبهای استاندارد نظیر ژیکافیکس ۶۰۰۰ و سرام فیکس استفاده شود.

قابلیت استفاده در نما: به علت استحکام بالا و مقاومت در برابر تابش آفتاب , مقاومت در برابر آتش و مقاومت در برابر یخ زدگی میتوانند در نمای ساختمان اجرا شوند.

برای نصب در نما میتوان از دو روش استفاده کرد:

  • استفاده از سیستم نماس خشک
  • استفاده از چسب های استاندارد مقاوم در برابر رطوبت و تنش های دمایی. توصیه میشود برای نصب پرسلان در نما از چسب کاشی استاندارد ژیکافیکس ۶۰۰۰ یا سرام فیکس استفاده شود.

عدم لکه پذیری و مقاومت در برابر شوینده ها: بدلیل تراکم بالا و جذب کم لکه پذیر نیستند و در مقابل شوینده ها ی اسیدی (جرم گیر ها و جوهر نمک) و قلیایی(سفید کننده ها) مقاوم هستند. کافی است پودر بند کشی مرغوب استفاده شود که کاملا آب بند شود.

آب بندی بهتر: با توجه به آنکه پرسلانها جذب آب ندارند و در ابعاد بزرگتر ساخته میشوند اگر در بند کشی آنها از پودر بند کشی استاندارد استفاده شود سطح کار آببند شده و در صورت وجود نقص در عایق رطوبتی نشتی ایجاد نخواهد شد. توصیه میشود از ژیکاپوند که تنها پودر بند کشی استاندارد ایران است استفاده شود.

دوام بالا: پرسلان ها دارای مقاومت مکانیکی و سایشی بالا می باشند بنابراین در محیط های پرتردد نظیر مراکز خرید و اماکن عمومی گزینه مناسبی ماندگارترند.

زیبایی و تنوع: پرسلان ها لوکس هستند و ظاهری زیباتر و طرح های متنوع تری دارند, از جمله میتوان طرح چوب و طرح سنگ را بصورت بسیار طبیعی عرضه کرد. به منظور تکمیل زیبایی سطح کاشی شده لازم است از پودر بند کشی با کیفیت بالا و رنگبندی متنوع و آنتی باکتریال ژیکاپوند استفاده شود.

برش سخت: بدلیل سختی زیاد پرسلان برای برش آن از یکی از ابزارهای زیر استفاده میشود:

  • دستگاه آب بر
  • دستگاه سرامیک بر با تیغه الماسه مخصوص
  • سنگ فرز با تیغه الماسه مخصوص پرسلان

کاشی گرانیتی

این کاشی ها در حقیقت نوعی سنگ مصنوعی هستند که ترکیبی از سنگدانه ها و چسب میباشند که در دما و فشار بالا تولید میگردند. کاشی های گرانیتی لعاب ندارند بلکه سطح بدنه کاشی توسط ساب زدن براق میشود. بنابراین طرح های متنوع ندارند و محدود به رنگ و ترکیب سنگدانه ها می باشد. این کاشی ها از استحکام بالایی برخوردارند و جذب آب آنها کمتر از یک درصد است. برای نصب کاشی گرانیتی استفاده از ملات مناسب نیست زیرا چسبندگی به ملات ماسه سیمان ندارند. توصیه میشوند از چسبهای کاشی استاندارد جهت نصب آنها استفاده شود.

 

نویسنده: مهندس سعید شمسیان

کاشی گرانیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.