گروت ها, مقاله ها

گروت چیست و چه کاربردی در ساختمان سازی دارد؟

گروت چیست

گروت چیست؟

در پاسخ به این پرسش که گروت چیست، به طور واضح می توان گفت: گروت (Grout) یک ماده سیال چگال می باشد که به طور معمول از ترکیب آب، سیمان، ماسه و افزودنی های شیمیایی تشکیل شده و از آن برای پر کردن فضای خالی و درز و شکاف های عمیق و به طور کلی تقویت سازه های موجود استفاده می شود.
امروزه ماشین آلات و تجهیزات صنعتی ملزم به تراز بودن بسیار دقیق می باشند و ارتعاش حاصل از عملکرد آن ها موجب ایجاد تنش و استرس در فوندانسون می شود از این رو نمی توان آن ها را مستقیما روی سطح نهایی بتن اجرا شده جایگذاری کرد. مقاومت بسیار بالای گروت باعث استفاده روز افزون از این ماده در کارگاه های ساختمانی و صنعتی شده است.

لیست محصولات:  انواع گروت ژیکاوا

مقاومت فشاری گروت چیست؟

در رده بندی مقاومت ها به دو دسته مقاومت فشاری و مقاومت کششی تقسیم می شود ؛ مقاومت فشاری توانایی است که گروت می تواند به واسطه آن وزن تجهیز یا ستون را منتقل نماید.

مقاومت کششی گروت چیست؟

مقاومت کششی خاصیتی است که باعث می شود اجزای گروت بعد از خشک شدن در برابر نیرو های وارده بخصوص نیروهایی که در اثر لرزش ماشین آلات وارد می شود به خوبی مقاومت نماید.

خاصیت انتقال بار گروت چیست؟

یکی از کاربردهای مهم گروت خاصیت انتقال بار است، که با استفاده از آن ستون و یا تجهیز نصب شده وزن و فشار را از طریق بیس پلیت (صفحه ستون) به سطح زیر خود منتقل می کند. در فرآیند نصب در اختیار داشتن سطحی با اتکای صد درصد بسیار مطلوب است لذا گروت با توجه به خاصیت روانی و افزایش حجم (انبساط) کنترل شده، باعث می شود از پر شدن کامل تمامی خلل و فرج ها و تخلیه هوای زیر بیس پلیت و ایجاد حداکثر سطح اتکا به فوندانسیون اطمینان حاصل شود.

دقت در انتخاب مصالح، رعایت نسبت های استاندارد و همچنین استفاده از افزودنی های مناسب شیمیایی در گروت ریزی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است، لذا از سال ۱۹۵۰ میلادی به منظور کاهش خطا در فرآیند استاندارد تولید گروت و همچنین سهولت در اجرای گروت ریزی شرکت های تولیدی روی به تولید بسته های خشک از پیش مخلوط شده به صورت پودری نمودند که تنها با اضافه نمودن میزان مشخصی آب آماده مصرف نهایی خواهد شد.

دلایل استفاده از گروت چیست و چرا گروت ریزی می کنیم؟

در بسیاری از کارگاه های صنعتی یا ساختمانی به دلیل مشکلات اجرایی یا طراحی اولیه سطح نهایی بتن با ترک، شکاف و یا عدم پر شدگی مناسب با مصالح (کرم خوردگی) رو به رو می شود، هم چنین نیاز به ماده ای مناسب برای پر کردن فضای خالی بین صفحه ستون ها (بیس پلیت) و فوندانسیون، مجریان را مجاب به استفاده از گروت می نماید تا ضمن ایجاد مقاومت فشاری و کششی مناسب در محل مورد نظر آن را در مقابل فرسایش در محیط های پر چالش محافظت نماید.

نمونه هایی از مصارف خاص گروت:

 • در زیر پایه ماشین آلات برای اطمینان از تراز بودن دقیق و تضمین انتقال صحیح بار های مکانیکی به فوندانسیون
 • در بلبرینگ پل ها برای اطمینان از پایداری مناسب عرشه پل بر روی شمعهای پل
 • در داکت کابل های پیش تنیده برای محافظت از کابل های فولادی در مقابل فرسایش و خوردگی
کاربرد گروت

انواع گروت

بسته به افزودنی های شیمیایی و مواد مصرفی در ساختار گروت مورد استفاده، می توان کاربردهای متفاوتی از آن را انتظار داشت که هر کدام مزیت های خاص خود را دارند:

 • گروت های پایه اپوکسی رزین
 • گروت پلی متیل متا اکریلات
 • گروت های پایه سیمانی

گروت های پایه اپوکسی رزین:

این گروتهای سه جزئی شامل رزین اپوکسی ، سخت کننده (هاردنر) پلی آمین و فیلر های مخصوص می باشد که در نسبت های مشخص به خوبی با هم ترکیب و آماده مصرف می باشد. در گروت های پایه اپوکسی رعایت نسبت اجزا حتی از اهمیت بالاتری برخوردار است و باید تمامی رزین پایه با کل هاردنر موجود به صورت کامل ترکیب شود. نکته تاثیر گذار دیگر ترکیب یکنواخت مخلوط می باشد؛ عدم ترکیب مناسب منجر به پراکندگی میزان مقاومت فشاری و کششی در کار شده و ما را از هدف داشتن سطح اتکا مناسب و توزیع نیرو ها دور می نماید.

مقاومت در برابر حملات شیمیایی، چسبندگی بالا، انقباض در حدود صفر و مقاومت مکانیکی بالا از جمله خواص این دسته از گروت ها می باشد.

گروت پلی متیل متا اکریلات:

گروت دو جزئی که بر پایه رزین های اکرلیک واکنشی می باشند. پس از اعمال سطحی صاف و یکنواخت خواهیم داشت، نیاز به آب دهی (کیورینگ) کم پس از اجرا از مزیت های این رده می باشد.

گروت های پایه سیمانی:

مصالحی پیش ساخته پودری شامل سیمان هیدراته ، سنگدانه با دانه بندی مشخص و مواد افزودنی مختلف می باشند که تنها با اضافه کردن آب با کیفیت با نسبت مشخص شده و مخلوط مناسب آن به مدت ۲ الی ۳ دقیقه آماده مصرف می شوند. از روش ها و انواع گوناگون افزودنی ها جهت جبران انقباض در گروت های پایه سیمانی استفاده می شود. نسبت آب به مصالح مصرفی بسیار حائز اهمیت است و همچنین کیفیت آب مصرفی در رسیدن به حداکثر مقاومت نهایی، بی‌تاثیر نیست، و عموماً پیشنهاد می‌شود از آب شهری (خوراکی) برای این منظور استفاده شود. روانی، عدم انقباض و انبساط کنترل شده از خواص این خانواده گروت ها می باشد.

مقایسه گروت های پایه سیمانی و پایه رزین

دقت در انتخاب نوع گروت با توجه به کاربرد مورد نیاز درحین طراحی و برنامه ریزی برای اجرا امری بسیار حیاتی می باشد . هر یک از این نوع گروت دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصر بفردی می‌باشند که بسته به شرایط و نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند . گروت های سیمانی مقاومت فشاری بالایی دارند ولی درصورتی که مقاومت کششی بیشتر مد نظر باشد باید از گروت های اپوکسی استفاده نماییم . در گروت ریزی اپوکسی باید دقت عمل بیشتری در هنگام اجرای آن لحاظ نماییم.

تصویر زیر خلاصه ای از تفاوت در ویژگی های گروت های پایه اپوکسی و گروت های پایه سیمانی می باشد و می توان آن را راهنمای مناسبی برای انتخاب بهترین نوع گروت در نظر گرفت.

گروت پایه سیمانی (گروت سیمانی)

این ماده یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی است که ترکیبی شامل آب، ماسه، سیمان و افزودنی های دیگر مانند سنگ دانه های سیلیسی و بزرگ با ضریب اصطکاک بالا می باشد.از گروت سیمانی برای اتصال بیس پلیت و فونداسیون ها، پر کردن فضاهای خالی و ترک های بزرگ ساختمان، انواع ماهیچه‌کشی‌ها، ساخت قالبها و … استفاده می شود.

کاربرد گروت پایه سیمانی

به طور کلی، از گروت سیمانی در مواردی که دو المان سازه ای نسبتا به یکدیگر نزدیک باشند و فاصله آن ها کم باشد، برای اتصال دو سطح با مقاومت کششب بالا استفاده می‌شود. گروت سیمانی با خاصیت افزایش حجم کنترل شده اش، فضای خالی میان دو المان را پر می کند و هیچ خللی بر جای نمی گذارد. یکی دیگر از شاخص ترین ویژگی های گروت سیمانی این است که این محصول در مقایسه با بتن، از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار بوده و بر اساس نوع خود می توان روان روی بالایی در کنار پروسه ساخت و آماده سازی ساده تر را ارائه دهد.

گروت سیمانی کاربرد بسیار زیادی در ساختمان سازی دارد می توان گفت کاربرد آن به کاربرد ملات سنتی شباهت بسیاری دارد از گروت سیمانی در نصب ریل ماشین آلات، برینگ پلها، بلت ها و حایل ها استفاده می شود، و به دلیل عدم انقباض، برای زیر صفحه ستونها و آنکربلت ها نیز به کار می رود. علاوه بر تمام این ها، گروت سیمانی در فونداسیون های صنعتی نیز کاربردی است. در صنعت از آن برای ثابت نگه داشتن انکربولت های نسبتاً بزرگ صنعتی استفاده می شود. کارآیی بالای این محصول و سهولت کار با آن سبب شده که حتی در سازه های سنگین و حتی سازه هایی که در معرض خوردگی و شرایط سخت محیطی قرار دارند نیز از گروت سیمانی استفاده کنند.

برخی از کاربرد های گروت سیمانی:

 • پر کردن انواع حفره ها و شکاف ها
 • زیر پایه های دکل های برق
 • زیر پایه های دستگاه های صنعتی
 • زیر صفحه ستونها و بیس پلیت ها
 • کاشت بولت

روش استفاده از گروت پایه سیمانی

از گروت های پایه سیمانی می توان به روش های مختلف و با استفاده از ابزار متفاوت استفاده کرد. ریختن به صورت مایع روان، تزریق با استفاده از ابزار مخصوص و استفاده به صورت ملات خشک از جمله آن ها می باشد.استفاده صحیح از گروت باعث افزایش کیفیت، دوام، کارایی و مقاومت می شود از این رو دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

طرز تهیه ملات گروت

برای آماده سازی گروت لازم است پودر محصول را به میزان کافی با آب مخلوط نمایید تا تبدیل به ترکیبی همگن و یکنواخت شود. نکته مهم اینکه نباید مقدار زیادی آب داخل آن بریزید، زیرا موجب کاهش میزان مقاومت فشاری شده و در نتیجه و گیرش نهایی اختلال ایجاد خواهد کرد بهتر است گروت سیمانی دور از نم، سرما و رطوبت هوا نگهداری شود.

نکات اجرایی مهم گروت ریزی:

 • سطح بتنی که بر روی آن گروت ریزی اجرا می گردد خود می بایست سخت شده و دوره انقباض آن تکمیل شده باشد.
 • تراشیدن و جداسازی هرگونه پوسته های سست ازسطح بتن.
 • سطوحی که می خواهیم گروت ریزی نماییم باید عاری از هرگونه آلودگی روغنی،گرد و غبار باشد.
 • معمولا استفاده از پمپ باد برای پاک نمودن سطوح از گرد و غبار قبل از انجام عملیات توصیه می شود.
 • در صورت امکان بهتر است سطح بتنی مورد گروت ریزی تا حدودی زبر باشد.
 • سطح بتن از چندین ساعت قبل از گروت ریزی با آب اشباع شده و هرگونه آب های اضافی قبل ازگروت ریزی جمع آوری شود.
 • گروت را ا به نسبت مشخص شده به مقدار آب تمیز موردنیاز اضافه نمایید ، دقت شود نسبت آب از میزان مجاز نوشته شده در کاتالوگ محصولات بیشتر نباشد و هم چنین اضافه کردن آب به ملات سفت شده مجاز نمی باشد.
 • گروت را تا به دست آمدن مخلوطی همگن و یکنواخت به خوبی هم بزنید.
 • گروت را به روش مورد نظر در محل کار جایگذاری نمایید .
 • هنگام گروت ریزی در فضای باز بهتر است با ایجاد سایه بان مناسب مانع از تابش نور خورشید به سطح کار شد .
 • کیورینگ و حفظ رطوبت کار در هفته اول باعث افزایش کیفیت اجرا و افزایش مقاومت نهایی می شود .
 • غالبا مقدار انبساط گروت ها چیزی در حدود دو درصد حجمی می باشد .
 • عموما مقاطع گروت ریزی مناسب در حدود ۱۰ تا ۱۰۰ میلی متر در نظر گرفته می شود .
 • در ضخامت های معمول، گروت ریزی زیر هر کف ستون ، می بایست تماماً بصورت سریع و پیوسته و در یک مرحله اجرا شود. لذا لازم است مخلوط گروت در هر مرحله، به میزانی آماده شود که برای گروت ریزی سریع تعداد مشخص از کف ستون ها لازم و کافی باشد.

گروت های پایه رزین

برای به دست آوردن مشخصه های مختلف برای کاربرد های متفاوت ،انواع مختلفی گروت پایه رزین وجود دارد.

۱) گروت های پایه رزین اپوکسی

این دسته از گروت ها برای کارهایی که در آن ها نه تنها نیاز به مقاومت مکانیکی بسیار بالا در مقابل ضربه های سنگین و لرزش زیاد وجود دارد بلکه مقاومت در برابر حملات شدید شیمیایی از اهمیت بسیاری برخوردار است مناسب می باشند .این گروت ها دارای کاربرد های چند منظوره بسیاری برای پروژه های مختلف می باشند ولی برخی از آنها مانند صنایع پتروشیمی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

کاربردهای گروت رزین اپوکسی

 • بازار انرژی و تامین و توزیع صنعت برق
 • صنعت نفت ، تولید پتروشیمی ، پالایش و توزیع
 • بلبرینگ پل ها
 • نصب ماشین آلات و تجهیزات سنگین

مشخصات اصلی اپوکسی گروت

هنگام کار با اپوکسی گروت ها دانستن برخی از ویژگی ها و پارامتر ها و رفتار های خاص این مواد از اهمیت بالایی برخوردار است:

الف) مقاومت فشاری: به عنوان حداکثر مقاومت فشاری ممکن که می تواند توسط یک نمونه در طی یک آزمایش فشاری استاتیک تحمل شود تعریف می شود.

ب) واکنش گرمازایی: سطح واکنش گرمازا در ملات گروت اپوکسی باعث محدودیت در ضخامت لایه گروت ریزی می شود که البته گروت ریزی در دماهای پایین این مشکل را مرتفع خواهد کرد . اعمال ضخامت بیش از حد گروت اپوکسی باعث ایجاد ترک در سطح کار می شود.

پ) سرعت گیرش اولیه: اطمینان از پایین نبودن مدت زمان گیرش و اینکه گروت اپوکسی در حین انجام کار روانی خود را از دست ندهد از اهمیت بالایی برخوردار است .

ت) خزش: مقداری تغییر شکل ماده ( تغییر در ابعاد ) تحت تاثیر نیروی ثابت در بازه زمتنی مشخص می باشد.

ث) سطح اتکای مناسب: این مولفه توصیف کننده سطح تماس گروت اپوکسی با بیس پلیت یا تجهیزات نصب شده می باشد.

ج) فیلر (پر کننده ها): در گروت اپوکسی ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد و مصالح مصرفی را فیلر ها تشکیل می دهند. فیلر ها تاثیر بسزایی در خواص مهم محصول دارند.

۲)گروت پلی متیل متا اکریلات

یک محصول دو جزئی متشکل از یک جزء مایع و یک جزء پودری می باشد که یک ملات زودگیر وخود تراز شونده بر پایه اکرلیک رزین های فعال می باشد.

کاربرد گروت پلی متیل متا اکریلات

 • در دمای محیط و بستر بین منفی ۱۰ درجه سانتی گراد تا مثبت ۳۰ درجه سانتی گراد
 • برای گروت ریزی بولت ها و رول پلاک ها
 • برای تعمیرات بتن
 • برای اتصال دو لایه با جنس متفاوت (سیمان، سنگ، بتن، فولاد)

خاصیت کلیدی گروت پلی متیل متا اکریلات

 • مناسب برای گروت ریزی در آب و هوای سرد
 • مناسب برای زمانی که گیرش اولیه سریع مورد نیاز است

قابلیت استفاده گروت پلی متیل متا اکریلات

 • ریل های جرثقیل
 • تاسیسات سوخت رسانی
 • باسکول ها

مزایا گروت پلی متیل متا اکریلات

 • سرکوب صدا و لرزش ها
 • توزیع بار یکنواخت تری به زیرسازی
 • انعطاف پذیر
 • خاصیت الاستیک خوب
 • عایق الکتریکی خوب در برابر جریان های سرگردان
 • چسبندگی عالی بر روی لایه های مختلف
 • قابل استفاده به عنوان چسب قوی مقاوم در برابر نیروی برشی
 • تنش های مکانیکی را جذب می کند و طول عمرزیر سازی بتن را افزایش می دهد
 • عدم حساسیت به رطوبت
 • دوام بالا
 • تعمیر و نگهداری کم

گروت در انواع مختلفی همچون گروت اپوکسی و گروت پایه سیمانی با قیمت روز در ژیکاوا قابل خرید و فروش می باشد در ادامه به معرفی هر کدام از این محصولات می پردازیم.

گروت سیمانی ژیکاوا

ژیکاوا، گروت سیمانی را با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب تولید و عرضه می کند. گروت سیمانی ژیکاوا علاوه بر کیفیت ایده آل از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. برخی از ویژگی ها و مزایای آن:

 • خاصیت منبسط شوندگی دارد که پس از ریخته شدن، فضای خالی را کاملا پر می کند
 • مقاومت کششی و خمشی بسیار بالا
 • دارای مقاومت فشاری زیاد
 • بدون هیچگونه سنگدانه آهنی و بدون خطر زنگ زدگی و خوردگی
 • دارای دوام مناسب و دسته بندی های مختلف برای ارائه کاربردهای متفاوت

ژیکا گروت I

این نوع از گروت نیز در واقع ملاتی بدون انقباض است که با انبساط کنترل شده قابل استفاده خواهد بود. این محصول بر پایه سیمان و سیلیس دانه بندی شده مخصوص است و با استفاده از مواد افزودنی مختلفی برای بهینه سازی خصوصیاتی همچون انبساط، مقاومت مکانیکی و شیمیایی ساخته شده است.

ژیکا گروت I به راحتی منبسط می شود و انبساط آن نیز تا اشغال تمامی درزها و شکاف های خالی ادامه پیدا می کند. ملات این محصول از پیوستگی و همگنی بسیاری برخوردار است و بدون نیاز به افزودن آب اضافی می تواند روانی بالایی را به دنبال داشته باشد و در پی آن نیز به سرعت به استحکام اولیه دست پیدا کند.

منبسط کننده بتن ZE-1 ، ZE-2

یکی از محصولات خانواده گروت ها منبسط کننده بتن ZE-1 و ZE-2 است. ZE-2 که با کمک جدیدترین دستاوردهای شیمی ساختمان تولید شده از دو ویژگی مهم برخوردار است. ویژگی اول این است که کیفیتی بالاتر از منبسط کننده بتن ZE-1 دارد و دومین ویژگی نیز میزان مصرف به مراتب کمتر آن است.

به طور کلی باید بگوییم که منبسط کننده بتن در واقع پودری است که به هنگام تهیه بتن به آن اضافه می شود و علاوه بر ایجاد انبساط، موجب کاهش آب مصرفی، افزایش روانی، جلوگیری از آب انداختن، جلوگیری از انقباض طبیعی بتن و هم چنین افزایش مقاومت مکانیکی بتن می شود. معمولا بتن ها پس از گیرش دچار جمع شدگی می گردند و برای جبران این مسئله و همین طور رفع مشکلات ناشی از آن، در صورت نیاز به ایجاد انبساط، از افزودنی منبسط کننده بتن استفاده می شود.

موارد مصرف این نوع از گروت را می توان شامل ملات های سیمانی مقاوم، فونداسیون ماشین آلات، ستون های حمال سازه های سنگین، بتن ریزی در قالب های پیچیده و پر آرماتور نظیر پل ها، تونل ها و اسکله ها و… دانست. روش مصرف منبسط کننده بتن ZE-1 ZE-2 نیز به این شکل است که با توجه به میزان انبساط و همین طور مقاومت مورد نیاز می توانید آن را بر اساس دستور مصرف به بتن افزوده و به خوبی مخلوط نمایید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید از آب مصرفی بتن خود به مقدار نسبتا زیادی بکاهید.

ژیکا گروت NG – ۱۰۰۰

ژیکا گروت NG – ۱۰۰۰ را نیز می توان ملاتی بدون انقباض دانست که با انبساط کنترل شده، می تواند برای گروت ریزی های دقیق با ضخامت ۱۰ میلی متر به بالا و همین طور پاسخ گویی و رسیدگی به نیازهای صنایع سنگین مانند نفت، پتروشیمی، سیمان و صنایع دریایی بسیار مناسب باشد.

ژیکا گروت NG – ۷۰۰

ژیکا گروت NG – ۷۰۰ در واقع ملاتی بدون انقباض است که با انبساط کنترل شده می تواند برای تمامی کارهای عمومی گروت ریزی، تقویت پی‌ها، فونداسیون ماشین آلات و همین طور ساختمان‌های بلندی که احتیاج به تحمل بارهای فوق‌العاده سنگین دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

ژیکا اپوکسی گروت

گروت اپوکسی ژیکاوا، محصولی سه جزئی است که شامل رزین اپوکسی مرغوب، هاردنر و فیلر مخصوص می شود. شما می توانید از این محصول برای نصب بولت، گروت ریزی در محیط های شدیدا خورنده و در معرض مواد شیمیایی و همین طور کارهای فوق سنگینی که به مقاومت کششی و خمشی بالایی نیازمند هستند، استفاده نمایید.در کنار این نیز باید اضافه کنیم که ژیکا اپوکسی گروت یا گروت اپوکسی ژیکاوا در بسیاری از کاربری هایی مانند تعمیرات پل ها و جاده ها که سرعت سخت شدن آنها از اهمیت بالایی برخوردار است به جای گروت پایه سیمانی قابل استفاده خواهد بود.

سوالات متداول درباره انواع گروت

گروت (Grout) یک ماده سیال چگال می باشد که به طور معمول از ترکیب آب، سیمان، ماسه و افزودنی های شیمیایی تشکیل شده و از آن برای پر کردن فضای خالی و درز و شکاف های عمیق و به طور کلی تقویت سازه های موجود استفاده می شود.

گروت ها ملات های آماده می باشند که تنها با اضافه شدن آب می توان از آن ها استفاده کرد. دانه بندی و خواص فیزیکی و شیمیایی گروت ها طی آزمایشات مختلف بهینه شده و دارای عیار سیمان بالایی می باشند. از آن جا که گروت ها تحت بارهای شدید استاتیکی و دینامیکی قرار می گیرند و باید پرمقاومت و نفوذ ناپذیر در مقابل حملات شیمیایی باشند در ساخت آن ها از مواد روان کننده و منبسط کننده استفاده می شود تا علاوه بر خاصیت کاهندگی میزان آب، بدون انقباض باشند.
ملات های ساده فاقد این عملکرد ها می باشند و روانی و کارایی مورد نظر را ندارند.

یک ملات گروت آماده باید یک مخلوط همگن، قوام یافته و سیال باشد و بتواند به راحتی بین قالب ها و زیر بیس پلیت ها جاری شود. گروت نباید دچار از هم گسیختگی آب و سنگدانه شود. گروت نباید به هیچ عنوان ته نشین شود و بدون جمع شدگی و بدون انقباض و دارای انبساط کنترل شده باشند.

در فضای باز خطر تبخیر آب بتن در اثر تابش نور مستقیم آفتاب و یا وزش باد و یخ زدگی آب بتن در اثر آب وهوای سرد وجود دارد. در صورتی که آب اختلاط بتن برای تکمیل و انجام واکنش هیدراتاسیون لازم است و چنانچه در معرض عوامل جوی آب بتن دچار تغییرات شود بتن دچار ترک خوردگی و یا افت مقاومت می گردد. برای اینکار علاوه بر اینکه قالب ها را از نوع فاقد جذب آب انتخاب می کنیم مقاطع زیرکار را پیش از اجرا کاملا با آب شرب اشباع نموده و یا آب پاشی می کنیم و سطوح تازه گروت ریزی نشده را حداقل تا ۷ روز بطور پیوسته مرطوب نگه می داریم.

گروت های سیمانی منبسط شونده ملات هایی آماده با مقاومت اولیه و نهایی بالا و زودرس است که بنا به دمای آب و هوایی محیط و زمان مصرفی بستگی دارد. ملات های گروت آماده ژیکاوا بصورت پودر خشک در کیسه های ۲۰ و ۲۵ کیلوگرمی تولید و بسته بندی می شوند و پس از ترکیب با آب دارای خصوصیات انبساط حجمی دومرحله ای می شود.
مرحله اول: انبساط گروت حاصل تصعید گازها بوده و هنگامی انجام می شود که پودر آماده گروت با آب ترکیب شود و ملات ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول انجامد.
مرحله دوم : انبساط گروت نیز در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات است که یک یا دو روز بعد از اختلاط ملات شروع می شود.

به طور معمول تا زمانی که گروت حالت سیالیت یا روانی خود را از دست نداده است می توان آن را مصرف نمود اما در مورد گروت های منبسط شونده چون پس از ترکیب با آب فازاول انبساط خورا آغاز می کنند بهتر است برای دستیابی به انبساط بهینه فورا ملات گروت پس از ترکیب کامل با آب مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور معمول امکان گروت ریزی قبل از نصب سازه های فلزی وجود ندارد. گروت ریزی باید بعد از نصب بیس پلیت ها و تراز کردن انجام گیرد.

گروت ریزی باید پیوسته و یکباره انجام شود و به همین دلیل باید برنامه ریزی لازم جهت گروت ریزی در مقاطع زمانی مناسب قبل از شروع کار انجام شود. گروت ریزی در چند مرحله به خصوص پس از رسیدن لایه زیرین به گیرش اولیه به هیچ وجه مناسب نیست و موجب گسیختگی بین لایه های گروت خواهد شد و ضعف شدید سازه ای ایجاد خواهد شد.

برای اینکار استفاده از گروت های پایه سیمانی نسبت به ملاتهای سیمانی ارجحیت بیشتری دارد اما راه بهتر استفاده از گروت های اپوکسی است چون قدرت تحمل انواع بارهای ارتعاشی و ضربه ای را دارا می باشند.

مقاومت فشاری گروت اپوکسی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر از گروت های پایه سیمان است . همچنین زمان حصول مقاومت نهایی در گروت پایه اپوکسی بسیار کوتاه تر است. به گونه ای که در شرایط دمایی نرمال، گروت اپوکسی در کمتراز ۲۴ ساعت به مقاومت نهایی خود می رسد. مقاومت بالا و مدول الاستیسیته پایین تر گروت پایه اپوکسی در قیاس با گروت پایه سیمان، امکان جذب انرژی بیشتر تحت بارهای ضربه ای را نتیجه می دهد.

جهت مشاوره خرید انواع گروت ژیکاوا با ما تماس بگیرید

تماس با دفاتر مرکزی ژیکاوا در تهران (۲۲۳۹۷۶۳۲ – ۰۲۱) و مشهد (۳۷۲۳۰۵۰۱ – ۰۵۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.