گروت ها, مقاله ها

گروت اپوکسی چیست؟

گروت اپوکسی چیست؟

گروت اپوکسی یکی از انواع گروت ها می باشد که به صورت ۳ جزئی تولید و فرموله می شود. گروت اپوکسی از جمله ملات های گروت توانمند، با کیفیت و دارای مقاومت بیشتر از گروت های سیمانی می باشد.

این نوع گروت از ترکیب اجزای آماده تشکیل شده و قابل مصرف است که بدون ماده روان کننده و شره می باشد، به همین خاطر از آن در پر کردن کلیه سطوح افقی، عمودی و بالاسری درها و پنجره ها استفاده می کنند و همچنین به دلیل داشتن سیمان، سنگدانه، فیلرها، الیاف، رزین و هاردنر اپوکسی و افزودنی های دیگر در ساختار خود دارای خاصیت چسبندگی و بتنی بالایی هستند.

موارد مصرف گروت اپوکسی

از گروت اپوکسی در موارد خاصی استفاده می شود که عبارت است از:

  • نصب و ثابت کردن ماشین آلات و تجهیزات سنگین که تحت فشارهای وارده استاتیکی بالایی قرار گرفته اند.
  • از این نوع گروت ها به دلیل خاصیت سیالیت بالایی که دارند می توان برای پر کردن نقاط دور دست استفاده کرد.
  • می توان به نصب و ثابت سازی ماشین آلات دینامیکی از نیروگاه ها و پالایشگاه ها و … اشاره کرد.
  • استفاده کردن از گروت اپوکسی برای نصب و کاشت میلگردها برای داخل بتن ها به دلیل مقاوم کردن و افزودن مقطع سازه ها است.

خواص اپوکسی گروت

خواص و اثرات ویژه ای که گروت اپوکسی دارد عبارت اند از:

مقاومت های مکانیکی گروت اپوکسی نسبت به انواع دیگر گروت ها همچون گروت های سیمانی و ملات های ساختمانی بیشتر است و همچنین این گروت ها به انواع سطوح فلزی و بتنی چسبندگی بسیاری دارند که در مراحل سخت شدن و گرایش خود دچار جمع شدگی نمی شوند.گروت اپوکسی دارای مقاومت بسیاری در برابر فشار هایی همچون ارتعاشی، بارهای دینامیکی، ضربه ای، مواد شیمیایی، اسید ها، نمک ها و قلیاها دارند.

روش مصرف گروت اپوکسی و آماده سازی گروت اپوکسی

برای اینکه گروت اپوکسی را آماده کنید باید اجزای آن را داشته باشید تا به راحتی آن را به مصرف برسانید. برای این عمل اولین کاری که باید انجام دهید، مخلوط ۲ جزء مایع (رزین و هاردنر) توسط همزن برقی است، البته به این نکته توجه کنید به مدت یک دقیقه با سرعت ۴۰۰ دور کامل حتما با هم قاطی و به یک ترکیب مناسب تبدیل شوند.

در مرحله بعد پودری را که تهیه کرده اید را آرام آرام و با سرعت کم در صورتی که همزن برقی خود را خاموش نکرده اید به مایع بدست آمده اضافه کنند تا هوا در آن وارد نشود و ماده گروت اپوکسی را کاملا میکس کنید و برای تهیه مواد اولیه گروت اپوکسی به این نکته هم توجه کنید که افزودن پودر به مواد مایع باید حتما در مدت زمان حداقل ۳۰ ثانیه انجام شود، زیرا اگر مواد در مدت طولانی تر اضافه نشوند و پس از آن به مدت حداقل ۱ دقیقه توسط همزن برقی میکس نشده باشند، سفت می شوند و دیگر قابل استفاده نیستند.

همچنین دقت کنید که اجزا بر اساس استاندارد فرموله و تولید شده اند یا نه، به این دلیل که باید در تولید خود از مواد استاندارد بهره بگیرید و علاوه بر همه این موارد شما به هیچ وجه مجاز به افزایش و یا کاهش یک جزء در فرایند ترکیب خود نیستید.

شما می توانید برای اندازه گیری صحیح مقطع مورد نظری که می خواهید برای آن از گروت اپوکسی استفاده کنید، به راحتی با در دست داشتن وزن مخصوص گروت اپوکسی مقدار مورد نیاز گروت اپوکسی را بدست آوردید.

همچنین ما در این مطلب به شما علاقه مندان با توجه به تجربه ای که داریم پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه اجزاء تشکیل دهنده گروت اپوکسی را با هم مخلوط کنید به اندازه مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید به خاطر اینکه باید حتما به میزان مورد نیاز موارد را میکس کنید، چرا که اگر بیشتر باشد آنها با سرعت خشک می شوند و کاربرد خود را از دست می دهند، بنابراین پس از میکس شما فقط ۱۵ دقیقه وقت دارید تا از گروت اپوکسی استفاده کنید و علاوه بر آن باید مقطعی که گروت اپوکسی قرار است، بر روی او ریخته شود بتن اش ۲۸ روز قدمت داشته باشد تا سطحی کاملا صاف و تمیز را به وجود آورد.

نکات مهم اجرای اپوکسی گروت

در ادامه مطالب ذکر شده چند نمونه از نکاتی که دارای اهمیت بالایی در اجرای گروت اپوکسی است بیان شده تا با آنها آشنا شوید، این موارد عبارت اند از:

  • در هنگام واکنش های شیمیایی گروت اپوکسی که موجب سخت شدن، گرمازا شدن و بالا بردن دمای آن در ظرف می شود که باعث کم شدن چشمگیر کارایی خود می شوند و به خود ضررهایی جبران ناپذیر می رساند، به همین دلیل دانشمندان در این زمینه پیشنهاد کرده اند، برای ترکیب کردن اجزاء گروت اپوکسی از ظروف کم عمق تری استفاده کنید، چرا که کاربرد بیشتری دارد.
  • نکته پر اهمیت دیگر این است که اگر می خواهید اجرای گروت اپوکسی خود را در شرایط آب و هوایی گرم و خشک انجام دهید، باید حتما قبل از هر کاری دمای مواد و اجزاء گروت اپوکسی خود را به ۱۵ الی ۲۵ درجه کاهش دهید که برای این امر اجزای گروت خود را به انبار سرپوشیده با دمای مناسب تر از جای قبلی ببرید که اگر این عمل را انجام ندهید، کاربرد و ویژگی گروت اپوکسی شما به شدت کاهش می یابد که موجب صرف هزینه های بسیاری می شود.
  • مورد سومی که باید برای تولید و فرموله کردن گروت اپوکسی توجه کنید این می باشد که حق امکان افزودن هرگونه مواد اضافی مانند سنگدانه، سیمان، رزین با هاردنر و یا مواد حلال کننده جهت رقیق کردن محصول خود را ندارید، چرا که همه اجزاء تشکیل دهنده توسط سازمان و مطابق استاندارد فرموله شده اند که هرگونه دخالت در نحوه میزان اجزاء تولید کننده مواد سازنده گروت اپوکسی باعث اختلال در عملکرد و کاهش خواص و ویژگی و مقاومت های آن می شود که باید در آن دقت شود از اجزاء سازنده گروت اپوکسی هرگز قبل از اختلاط آنها در مقابل تابش نور مستقیم خورشید قرار ندهید تا سخت شوند، به این دلیل که همانطور که می دانید و چند بار هم گفته شد، گروت اپوکسی پس از ساخته شدن با سرعت بالا به بتن تبدیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.