چسب بتن

گاهی اوقات پیش می آید بتن ترک خورده و یا نیاز به ترمیم دارد. در این زمان بعضی افراد از بتن خالی برای پر کردن شکاف ها استفاده میکنند و یا یک لایه بتن روی لایه تخریب شده قبل اضافه می کنند. اما باید بدانید هر دو این کار ها اشتباه است و علاوه بر بالا بردن هزینه های کلی ترمیم بتن، میزان ماندگاری و عمر بتن در این حالت محدود است. در این زمان از چسب بتن برای یکپارچه سازی لایه های مختلف و بالا بردن عمر بتن نهایی استفاده میگردد. مهمترین وظیفه چسب بتن افزایش میزان چسبندگی میان بتن تازه برای چسبیدن به بتن کهنه و فرسوده، در پروژه های تعمیرانی است.

مصارف عمده چسب بتن:

 • ترمیم بتن
 • آب بندی
 • ترمیم بافت های قدیمی بتن
 • جلوگیری از ترک بتن
 • افزایش عمر مفید بتن
 • افزایش مقاومت بتن
 • افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی

 

انواع مختلف چسب بتن

چسب های بتنی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • اپوکسی
 • لاتکس یا پلیمر

چسب لاتکس امولسیونی از کوپلیمر محلول در آب است. ظاهر این چسب مایعی شیری رنگ است.ترکیب چسب لاتکس با سیمان پرتلند و ماسه ترکیبی مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی و ساییدگی ایجاد می کند که برای چسباندن کاشی، سرامیک، سنگ های تزئینی و … به سطوح کاربرد دارد.
چسب اپوکسی از پلیمریزاسیون دو جزء اولیه رزین و سخت کننده ایجاد می شود.هنگام ترکیب رزین با کاتالیست پخت آغاز می شود. در فرآیند پخت زنجیره های مولکولی واکنش داده و حرارت ایجاد می شود.

خواص و ویژگی های چسب اپوکسی (Epoxy)

افزایش چسبندگی بسیار زیاد به سطوح زیر کار

مقاومت زیاد کششی و مکانیکی

بدون نیاز به حلال

حفظ خواص کیفی برابر با طول عمر بتن

امکان استفاده برای مناطق زیر کار خشک

چسباندن هر نوع شی به بتن

استفاده فقط با ترکیب دو جزء چسب

جلوگیری از نفوذ مایعات به داخل بتن

چسب بتن

روش استفاده:

قبل از استفاده از چسب بتن و مخلوط کردن آن با سایر مواد، ابتدا باید محل مورد نظر خود را از چربی، ذرات گرد و غبار و سایر موادی که مابین لایه های بتن قرار خواهند گرفت و باعث کاهش میزان چسبندگی می شوند، پاک شود. ابتدا چسب بتن را با آب (یا حلال مورد نظر) حل کرده و پس از رقیق شدن به سیمان و شن و ماسه اضافه کنید تا حاصل ملاتی خمیری شکل و روان تهیه گردد. میزان و درصد چسب بتن اضافه شده به مواد هم از اهمیت بالایی برخوردار است. درصد مناسب برای افزودن به سیمان و شن و ماسه، 5 تا 20 درصد وزن سیمان مورد استفاده می باشد.

به طور مثال اگر در ملات مورد نظر، 50 کیلوگرم سیمان در نظر گرفته شده است، مقدار ایده آل چسب بتن مابین 7 تا 10 کیلوگرم می باشد. که البته این میزان بسته به نوع پروژه و مکان مورد نظر می تواند متفاوت باشد.

قبل از مصرف ملات روی بتن یک لایه چسب مالیده شود تا بتن قدیمی آماده چسبیدن به بتن جدید شود. چسب بتن رقیق شده به قسمت های خشک بتن اضافه می شود. هرچه ضخامت کمتر و یا فشار وارده بر آن بیشتر باشد مصرف چسب بتن بالا می رود و لازم است قبل از کار یک لایه از محلول چسب بتن به سطح زیرین مالیده شود. در ضخامت های بالا استفاده از چسب بتن بصورت لایه لایه مناسب تر می باشد. به گونه ایی که ابتدا چسب روی بتن قدیمی ریخته شده و لایه نازک تا متوسطی از بتن جدید روی آن اضافه گردد و سپس از چسب رقیق شده استفاده شود. البته در لایه های بعدی میتوان چسب را با ملات مخلوط کرد.

چسباندن بتن روی بتن خشک شده

برای ترمیم بتن (ریختن بتن جدید روی بتن قدیمی) تنها تهیه ملات سیمانی کافی نیست و این اتصال میان بتن جدید و لایه بتن قدیمی یکپارچه نمی شوند. برای این کار باید از موادی استفاده نمود تا این چسبندگی را میان لایه ها بالا برده و از نشت انواع مایعات از بین درز های بتن مورد نظر جلوگیری نماید.

خواص چسب بتن چیست؟

 • افزایش چسبندگی سطحی
 • مورد استفاده برای بخش هایی که تماس زیادی با آب دارد
 • چسباندن انواع اجسام به بتن
 • ترمیم نمای ساختمان
 • افزایش مقاومت بتن در شرایط مختلف محیطی
 • پر کردن شکاف ها و درز های مختلف بر روی بتن
 • چسباندن بلوک های سیمانی و یا کاشی به بتن قدیمی

ریختن ملات

از انواع چسب بتن میتوان در استخر های استفاده کرد؟

بله. چسب های بتن به دلیل افزایش میزان چسبندگی میتوانند عمر بتن استخر را افزایش داده و همچنین به علت پوشش کامل شکاف ها و درز بتن، در برابر نفوذ مایعات بسیار مقاوم باشند. ه علت داشتن همین ویژگی چسب های بتن، از آن ها میتواند در پایه پل ها، کانال ها، استخر های بتنی، کف سالن های صنعتی، باند فرودگاهها و سدها استفاده کرد.

میزان مصرف چسب بتن چقدر است؟

بسته به نوع پروژه این مقدار متفاوت خواهد بود. اما در حالت کنی زمانی که ضخامت بتن کم باشد و یا فشار زیادی بر آن وارد شود باید از میزان بیشتری چسب بتن بهره برد.

نکات ایمنی که باید در استفاده از چسب بتن رعایت نمود کدام اند؟

در زمان استفاده از چسب برای بتن ریزی توصیه می شود از عینک، دستکش و لباس کار استفاده شود و تا حد امکان مواد با پوست برخورد نداشته باشد. اما در صورت برخورد با پوست، قبل از خشک شدن شسته شود. در صورت برخورد با چشم و یا دهان ، به سرعت با آب فراوان شسته شود.

ژیکامین

تقویت کننده ملات و دوغاب ژیکامین

افتادن سنگ های نمای ساختمان یا سرامیک نصب شده بر روی دیوارها پدیده ای شایع است که علیرغم انجام تمهیدات مشکل,وقت گیر و پرهزینه ای چون نصب سیم در پشت سنگ,نصب لقمه با چسب سنگ و یا اسکوپ های متنوع و در نهایت پیچ و رولپلاک کردن سنگ همچنان اتفاق می افتد و جدا از خطرات جانی و مالی جایگزینی قطعات افتاده کاری مشکل و پرهزینه می باشد.این اتفاق به صورت کم خطرتر ولی همچنان مشکل ساز در مورد سنگ,سرامیک و موزائیک نصب شده بر روی کف نیز روی می دهد که لقی ,نفوذ آب و آلودگی به زیرکار و اجبار به تعمیرات پی در پی و اغلب بی نتیجه را در پی دارد.این مشکل در اماکن عمومی مانند صحن های رو باز حرم ها,مساجد,پیاده رو ها و پارک ها به وفور مشاهده می گردد.

ژیکامین یک افزودنی تقویتی (چسب تقویتی ملات و دوغاب) شامل چندین نوع مواد شیمیایی و چسب های ساختمانی برای بالا بردن چسبندگی و کار پذیری ملات کاشیکاری و دوغاب نصب سنگ نما می باشد.با اضافه کردن آن به ملات علاوه بر چسبندگی مقاومت کششی و خمشی ,مقاومت در مقابل سیکل های  گرما و یخزدگی و دوام ملات چندین برابر افزایش می یابد.

موارد مصرف :

 • بالا بردن چسبندگی ملات به سرامیک های پرسلانی و گرانیتی
 • نصب سنگ و سرامیک ,سنگ آنتیک و مصنوعی و موزائیک به روش سنتی در نما وکف

برای اطلاع بیشتر از این محصول و یا خرید آن کلیک کنید

 

 

ژيكالاتکس

چسب بتن ژیکالاتکس این شرکت بر پایه رزین های اکریلیک استایرن که کاملا ضد آب می‌باشد ساخته شده و به آسانی با آب مصرفی در بتن مخلوط می شود.مواد به کار رفته در ساخت این چسب با سیمان کاملا سازگار بوده و چسبندگی آن را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می دهد.

مزایای ژیکا لاتکس:

 • ✔️ افزایش چسبندگی
 • ✔️ غیرسمی بودن و غیرقابل اشتعال
 • ✔️ افزایش مقاومت سایشی و شیمیایی

موارد مصرف ژیکا لاتکس:

 • ✔️ ترمیم پایه پله ها و ستون ها
 • ✔️ ترمیم کانال های آب.کف سازه های صنعتی
 • ✔️ ترمیم و تعمیر آسیب دیدگی سازه های بتنی
 • ✔️ ضد آب نمودن ملات های تعمیراتی پایه سیمان

روش و میزان مصرف ژیکا لاتکس:

به هر پیمانه چسب دو الی سه پیمانه آب اضافه نموده و ملات را با آن درست کنید به طور کلی هرچه ضخامت ملات کمتر بوده و یا نیروی بیشتری بر آن وارد آید ،برای ایجاد چسبندگی چسب بیشتری باید اضافه شود.برای ایجاد چسبندگی بیشتر توصیه می‌شود محلول رقیق شده چسب با مقدار بیشتری درست شده و قبل از چسباندن ملات یک لایه از این محلول به سطوح زیرین مالیده شود و قبل از خشک شدن کامل آن ملات را اعمال کنید.
توجه: حداقل دمای مناسب برای کار با این چسب 10 درجه سانتیگراد است.در ضخامت های بیشتر از 5 سانتیمتر چسباندن به صورت لایه به لایه توصیه می‌شود.

برای اطلاع بیشتر از این محصول و یا خرید آن کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *